Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
22
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
24
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?),
30
Lorentzon, Waldemar, olja, mansporträtt (konstnärens far?),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, landskap,
31
Lorentzon, Waldemar, olja, landskap,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition,
32
Lorentzon, Waldemar, olja, figurkomposition,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
33
Lorentzon, Waldemar, olja, "Hönsgumman i Grimaud",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
39
Lorentzon, Waldemar, olja, såningsman,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
40
Utgår
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, komposition,
41
Lorentzon, Waldemar, olja, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
42
Lorentzon, Waldemar, olja, "Klocktornet i Grimaud",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
71
Chun, David Paul, olja, hamnen i Honolulu, Hawaii med Diamond Head i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
85
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
96
Jernberg, Olof, olja, skördearbete,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
97
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft,  olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
102
Thurle, Philip, 1800-talets 2 hälft, olja, pastoralt landskap med staffagepersoner,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
103
Haage, Sixten, akvatint, husfasad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
105
Landin, Bengt, färglito, fartyg och fjäder,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
113
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
114
Dardel, Simone de, olja, utsikt över Gamla Stan från Söder,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
115
Tyboni, Agnes, olja, Place du Tertre, Montmartre med Sacre Coeur i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
116
Thorén, Esaias, blandteknik, komposition med ormbunkar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
117
Thorén, Esaias, färglito, komposition med kvinnor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
121
Zorn, Anders, etsning, "Gammal knekt" (Prinsen), 1911,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal,
122
Bjerke Petersen, Vilhelm, olja, landskap från Särdal,
Slutpris17 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
123
Dalí, Salvador, färgträsnitt, "Les hérétiques", nr 10 ur Divina Commedia,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,
124
Cano, Juan, färgserigrafi, järnvägsstation,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635,
126
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, Kristus driver ut månglarna ur templet, 1635,
Slutpris24 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630,
127
Van Rijn, Rembrandt Harmenszoon, etsning, "Bust of a Man Wearing a High Cap, Three-quarters Right ( The Artist's Father?) "1630,
Slutpris13 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
128
Okänd kinesisks konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
129
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
132
Tanquerey, Lucien, olja, fransk hästkärra på strand,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
133
Miro, Joan, litograferad utställningsaffisch, Galerie Maeght 1973,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind,
137
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, blyerts med täckvitt, kvinna vid grind,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Friis, Achton, olja, skymningslandskap,
138
Friis, Achton, olja, skymningslandskap,
Slutpris250 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
139
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, tusch med täckvitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand,
140
Okänd dansk konstnär, 1800-talets slut, Skagenfiskare på strand,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
141
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
142
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall,
143
Rowlandson, Thomas, hans art, akvarellerad tusch och blyerts, italienskt (?) gatuöverfall,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap,
144
Sinding Christensen, Svend, olja, landskap,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
146
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
147
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
149
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
150
MacDougall, Norman, tillskriven, akvareller, 1 par, enligt uppgift porträtt av kapten James Sterling Royal Navy och hans hustru,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe,
151
Löndal, Eiler, olja, Skomagerslippen, Ribe,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö,
152
Sundberg, Per, olja, landskap från Lidingö,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Tore, olja, landskap,
153
Nilsson, Tore, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
154
Hulk, Abraham junior, olja, kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.