Sommarauktion 2022
Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00
Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00
- BelysningRensa filter
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer (Yasha Heifetz?), taklampa, plast, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, svarvat och rödbetsat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1970-tal, taklampa, marmor och kron,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Nordsted, Bent för Kastrup Glasvaerk/Nordsted & Co, bordslampa, oxblodsfärgad glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Svensson, Björn för Elidus, golvlampa, vitlackerad metall, "Kuben",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Armatur Hantverk, 1940-50-tal, golvlampa ek med 2 ställbara mässingsarmar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, koppar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, bordslampa, gjuten, röd glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jehs, Markus och Laub, Jürgen för Nemo/Italianaluce, golv/bords-lampa, metall, Leo,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampor 1 par, vit glasmassa med metallmontage, "Michelle"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, taklampa, bonat trä och metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco/funkis, 1920-30-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Elidus, sänglampa, 2 ljuspunkter, metall, justerbara armar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
SlutprisInga bud
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, 5-armad, mässing med glasskärmar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lundgren Carlgren, Marie och Strandberg, Kina för Falks Broker, bordslampa, brännlackerad metall, "Elbow"
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK