Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
74
Otto, August, för Johann Maresch, Aussig an der Elbe, skulptur med belysning, bemålad terrakotta, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
200
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
206
Okänd designer för ZERO, Nybro, taklampa, akrylplast och svartlackerad aluminium,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
207
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
210
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
224
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bodslampa, glas, modell B 172,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
234
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
285
Okänd designer, taklampa, bronserad metall med lövformade, svagt rödtonade prismor, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
295
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer (Yasha Heifetz?), taklampa, plast, 1960-tal,
344
Okänd designer (Yasha Heifetz?), taklampa, plast, 1960-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, svarvat och rödbetsat trä,
345
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, svarvat och rödbetsat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1970-tal, taklampa, marmor och kron,
346
Okänd designer, 1970-tal, taklampa, marmor och kron,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
350
Okänd designer, möjligen Lindshammar eller Gullaskruf, bordslampa, turkost opalinglas med mässingsfäste,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
382
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nordsted, Bent för Kastrup Glasvaerk/Nordsted & Co, bordslampa, oxblodsfärgad glasmassa med mässingsmontage,
387
Nordsted, Bent för Kastrup Glasvaerk/Nordsted & Co, bordslampa, oxblodsfärgad glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
414
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Svensson, Björn för Elidus, golvlampa, vitlackerad metall, "Kuben",
434
Svensson, Björn för Elidus, golvlampa, vitlackerad metall, "Kuben",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Armatur Hantverk, 1940-50-tal, golvlampa ek med 2 ställbara mässingsarmar,
435
Okänd designer för Armatur Hantverk, 1940-50-tal, golvlampa ek med 2 ställbara mässingsarmar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
438
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
475
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
483
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
522
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing,
541
Okänd dansk (?) designer, golvlampa, teak och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
615
Okänd designer, 1920-tal, golvlampa, svarvad valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
616
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, koppar,
627
Okänd designer, taklampa, koppar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, bordslampa, gjuten, röd glasmassa,
641
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, bordslampa, gjuten, röd glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jehs, Markus och Laub, Jürgen för Nemo/Italianaluce, golv/bords-lampa, metall, Leo,
722
Jehs, Markus och Laub, Jürgen för Nemo/Italianaluce, golv/bords-lampa, metall, Leo,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampor 1 par, vit glasmassa med metallmontage, "Michelle"
729
Bang, Michael för Holmegaard, bordslampor 1 par, vit glasmassa med metallmontage, "Michelle"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311,
734
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast,
764
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, bonat trä och metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco/funkis, 1920-30-tal,
765
Okänd designer, taklampa, bonat trä och metall med 4 marmorerade glaskupor, art-déco/funkis, 1920-30-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elidus, sänglampa, 2 ljuspunkter, metall, justerbara armar
766
Okänd designer för Elidus, sänglampa, 2 ljuspunkter, metall, justerbara armar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
767
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil,
SlutprisInga bud
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, 5-armad, mässing med glasskärmar
773
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, 5-armad, mässing med glasskärmar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundgren  Carlgren, Marie och Strandberg, Kina för Falks Broker, bordslampa, brännlackerad metall, "Elbow"
783
Lundgren Carlgren, Marie och Strandberg, Kina för Falks Broker, bordslampa, brännlackerad metall, "Elbow"
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.