Laddar...
250
Okänd designer för Electrolux, barvagn med kylskåp, krom och palisanderimiterande laminat,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
252
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
255
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
263
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
264
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
265
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
266
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
272
Trappstege, trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
282
Skrin, skuren ek med smidda beslag, 17-1800-tal, senare benställning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
284
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
289
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
Slutpris28 000 SEK
Värdering32 000 - 34 000 SEK
291
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
321
Parti nysilver, 48 + 12 delar, bland annat Chippendale
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
327
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
342
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
354
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
357
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
368
Ahrström, Folke för Gense, matbesticksuppsättning, 54 delar, rostfritt stål, modell Thebe,
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
378
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
379
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
390
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
400
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-tal, Skultuna No 35
Slutpris300 SEK
431
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
435
Ikon, tempera på trä, sekelskiftet 1900, Madonnan med Barnet,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
436
Okänd konstnär, 1700-tal, olja på pannå, Madonnan, Barnet och Johannes Döparen, antagligen kopia efter renässansen,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
439
Stort parti stereoskopbilder, sekelskiftet 1900, topografi mm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
440
Tvättbalja, koppar med smidda handtag, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
441
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn AB, kandelaber till 3 ljus, tenn,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
444
Vällingklocka, gjuten brons, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
465
Jordglob med invändig belysning,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
472
Ljusstakar, 1 par, mässing, Gusum,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
483
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
513
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
517
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
518
Resekoffert, rotting med metallbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
527
Ljusstakar, 2 st, mässing, Skultuna, No 15 resp No 71,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
537
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
539
Spegel, delvis svärtad valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
541
Tryckplåtar, 3 st, sekelskiftet 1900, Viggo Pedersen (med flera?)
SlutprisInga bud
Värdering350 - 450 SEK
542
Okänd designer för Blessing, väckarur, plast,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
548
Eloxerad aluminium, Emalox, Norge, assietter/coasters, 8 st
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
554
Okänd designer för Flora Danica, armbandsur
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
555
Arnoldi, Per för Ole Mathiesen, armbandsur
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
556
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
SlutprisInga bud
Värdering350 - 450 SEK
557
Serviettringar, 8 st, eloxerad aluminium, Emalox, Norge,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
558
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.