Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
6
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
33
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
35
Soffgrupp, 3 delar, svarvad valnöt med rosa, helstoppad sammetsklädsel, dekor av tvinnade band,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
40
Eames, Charles och Ray för Vitra, stol, polylpropylen, metall och lönn, "Eames Plastic chair",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
50
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
65
Okänd dansk designer, 1960-tal, tidningsställ, palisander med (senare) grön sidenklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
71
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal,
72
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
73
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
91
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
92
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
101
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
110
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
120
Rosén, David för Nordiska Kompaniet (NK), skåp, mahogny med mässingshandtag, ur Futuraserien,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
146
Altanmöbel, bambu och rotting, soffa, 2 fåtöljer samt bord med glasskiva
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
170
Fåtölj, skuren valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
171
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
172
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
174
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
247
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med 2 förlängningsskivor, palisander,
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
251
Gammelgaard, Niels/Box 25 Arkitekter för IKEA, stolar, 3 st, krom/lackerad metall och plast, "Folke",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
256
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
259
Okänd designer, 1960-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, lösa plastbrickor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
260
Macintosh, Charles Rennie, efter honom, stol, svartlackerat trä, "Hill House 1",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
261
Spegeltrymå med konsol, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
267
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
304
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
305
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
310
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
328
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
363
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
364
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar,  teak och ek,
407
Acking, Carl Axel för Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, skrivbord med klaffar, teak och ek,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
450
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
452
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
453
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, soffa samt fåtölj,
510
Okänd designer för Bröderna Andersson, Ekenässjön, 1950-60-tal, soffa samt fåtölj,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
513
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
515
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
520
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
524
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
526
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
552
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
563
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
567
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, pyramidmahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
572
Byrå, pyramidmahogny med mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
573
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
574
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.