Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
13
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram,
31
Vas, silver, trumpetformad på slät sockel, vikt 230 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
58
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1,
66
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, stående hägrar, modellnummer 1,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram,
67
Brosch, 18 karat rödguld med pärlor, vikt 2,7 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram,
68
Brosch, 18 karat rödguld med safirer, vikt 11 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
69
Brosch, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram,
70
Parti silversmycken med markasiter och paste, vikt 20 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
78
2 delar silver; thespindel med svärtat träskaft, stämplad Conrad Thulin Landskrona 1845 samt saltkar, vikingastil, i form av dryckeshorn, stämplat Theodor Olsens Eftr Bergen,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
100
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
105
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
107
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram,
130
Parti medaljer mm, silver, total vikt 320 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver,  total vikt 250 gr
163
Okänd silversmed, vinprovarkoppar, 6 st, silver, total vikt 250 gr
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
187
Plunta, glas med (senare) silvermontage, möjligen Limmared, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
276
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
287
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
315
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
319
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
376
Kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Punschmuggar, 12 st, silver, tot alvikt 370 g
387
Punschmuggar, 12 st, silver, tot alvikt 370 g
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Skål på fot samt skedar, silver, total vikt 365 gram,
401
Skål på fot samt skedar, silver, total vikt 365 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matskedar, 6 st, silver, Slottsbarock, total vikt 275 gram
402
Matskedar, 6 st, silver, Slottsbarock, total vikt 275 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Begravningssked, silver, gustaviansk, svensk modell, graverad text Bokhandl Swederi K Maka Caisa Lisken Edströmf 4/9 1764 g 25/11 1779 d 19/11 1783,
403
Begravningssked, silver, gustaviansk, svensk modell, graverad text Bokhandl Swederi K Maka Caisa Lisken Edströmf 4/9 1764 g 25/11 1779 d 19/11 1783,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, bägare, skedar mm, total vikt 430 gram,
424
Parti silver, bägare, skedar mm, total vikt 430 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
511
Luktdosa, silver, 1800-talets 1 hälft, slät, cylindrisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salt och pepparkar, 1 par, glas med emaljerade silverlock
559
Salt och pepparkar, 1 par, glas med emaljerade silverlock
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram
612
Halsband, 18 karat rödguld, vikt 29 gram
Slutpris11 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
Avslutad
Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram,
613
Armband, 18 karat rödguld, vikt 29,5 gram,
Slutpris10 000 SEK
Värdering10 000 - 11 000 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram,
614
Armlänk, 18 karat vitguld, vikt 14,9 gram,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
615
Ring, 18 karat vitguld med 8 + 1 briljantslipade diamanter om totalt 0,6 carat enligt gravyr, cikt 6,4 gram,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
616
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram,
617
Ring, 18 karat vitguld, vikt 3,3 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram,
618
2 delar skrotguld, 18 karat röd-, respektive vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt 0,12 carat enligt gravyr, total vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt,
619
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Blita, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft,
620
Fickur, delvis förgyllt silver, Omega, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
621
Damarmbandsur, förgylld metall med svart läderrem, Ernest Borel, "Cocktail",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, 1800-talets mitt, vikt 75 gram,
637
Snusdosa, silver, 1800-talets mitt, vikt 75 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
657
Okänd designer för Form og Farve, hals- respektive armring, förgylld metall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
723
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.