Laddar...

Majauktion

Söndagen den 29/5 klockan 16.

Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
18
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
131
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder,
132
Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder,
Slutpris1 200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
191
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
192
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
193
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
194
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
195
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
290
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil,
309
Vas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, Kangxi-stil,
Slutpris3 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
365
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
367
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
431
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
446
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
576
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
626
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Knivbalja, skinn med broderad dekor, inuitarbete,
638
Knivbalja, skinn med broderad dekor, inuitarbete,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti spjut lösa spetsar samt kastkniv/knife currency, denna Azande Kongo
665
Parti spjut lösa spetsar samt kastkniv/knife currency, denna Azande Kongo
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
682
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
700
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
702
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
719
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
721
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
732
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
733
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
757
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
761
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.