Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
569
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
570
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
573
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
574
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
575
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
576
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Servisdelar, flintgods, Rörstrand Stambul, 1800-talets 2 hälft,
583
Servisdelar, flintgods, Rörstrand Stambul, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
584
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
585
Karott med lock, porslin, Meissen, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
586
Tallrikar 6 st, djupa samt assietter, 4 st, porslin, Royal Copenhagen, empire,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
587
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
588
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
592
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
597
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna samt gryta med lock, porslin, Koka Blå,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen,
598
4 delar porslin; 2 fågelungar B&G samt rödhake och lockask Royal Copenhagen,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
601
Karaff, kristall med silvermontage, Tyskland, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Rörstrand, skålfat, stengods,
602
Salomon, Harald för Rörstrand, skålfat, stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
633
Koppel, Henning för B&G, terrin med lock, blanc-de-chine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
636
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
648
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods,
649
Kamp Jensen, Else för B&G, skål, stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer
658
Okänd designer för Rörstrand, 1800-tal, askfat, glaserat flintgods, i form av vikt exemplar av Aftonbladet 1884, medföljer
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 10 st, "Strikt,
681
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 10 st, "Strikt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
682
Schlyter, Ulf, "Ulven", vinglas, 2 st, handmålade,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga,
692
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, blå glasmassa, Fuga,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Coctailglas, 12 st, olikfärgade cuppor, framstår oanvända i originalförpackning,
695
Coctailglas, 12 st, olikfärgade cuppor, framstår oanvända i originalförpackning,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Champagneglas, 6 st, koboltglas, förgylld och polykrom emaljdekor,
696
Champagneglas, 6 st, koboltglas, förgylld och polykrom emaljdekor,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.