Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
3
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
12
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
14
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
17
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
18
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
21
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
22
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
27
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
33
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
34
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
42
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
48
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
49
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
59
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
62
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
68
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
69
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
80
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
84
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
95
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
118
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
119
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
137
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
151
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
152
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",
156
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
158
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
165
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
176
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas,  6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
177
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
180
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
184
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
185
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
191
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
194
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
206
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
221
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
234
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
249
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
252
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
261
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
263
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
275
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
278
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
283
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
284
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
289
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
290
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.