Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
399
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
400
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
401
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
405
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
407
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
408
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
410
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
412
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
413
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
414
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
415
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
416
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
417
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 5 000 SEK
Avslutad
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
418
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
419
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
423
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
424
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
425
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
426
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
428
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
429
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
430
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
431
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
432
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
433
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
434
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok,
435
Okänd dansk designer, 1940-50-tal, armstol, bonad bok,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
436
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
437
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
438
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
439
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Leonard, Thea för Nässjö Stolfabrik, stolar, 4 st, svarvad och bonad björk, "Flamingo",
440
Leonard, Thea för Nässjö Stolfabrik, stolar, 4 st, svarvad och bonad björk, "Flamingo",
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal,
449
Andersen, Johannes för CFC Silkeborg, satsbord, 3 st, teak, 1950-tal,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
450
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ballingslöv, soffbord, ek,
451
Okänd designer för Ballingslöv, soffbord, ek,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åkerblom, Bengt och Eklöf, Gunnar för  Nässjö Stolfabrik, pinnstolar, 1 par, björk, "Åkerblomstolen",
454
Åkerblom, Bengt och Eklöf, Gunnar för Nässjö Stolfabrik, pinnstolar, 1 par, björk, "Åkerblomstolen",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
455
Okänd designer, barnstol/lekvagn, trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
456
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, soffbord palisander,
457
Sandström, Yngvar för Seffle Möbelfabrik, tillskriven, soffbord palisander,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gungstol, svartlackerat trä, oscariansk,
461
Gungstol, svartlackerat trä, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Artek, pall, björk , modellnummer 64,
464
Aalto, Alvar för Artek, pall, björk , modellnummer 64,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, nattygsbord, 1 par, mahogny
465
Okänd designer, 1900-talets mitt, nattygsbord, 1 par, mahogny
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil,
470
Armstol, skuret, bemålat och förgyllt trä, rokokostil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Svenska Möbelfabriker, spelbord, bonat trä med grön, filtklädd skiva,
471
Okänd designer för AB Svenska Möbelfabriker, spelbord, bonat trä med grön, filtklädd skiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
475
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea  "Lack"
507
Bokhylla, rödlackerad trä- och spånskiva, Ikea "Lack"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, ett par, svartlackerat böjträ, SL, Italien, 1900-talets 1 hälft,
509
Armstolar, ett par, svartlackerat böjträ, SL, Italien, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
510
Soffbord med undre tidskriftshylla, mahogny, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.