Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
21
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
22
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
55
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
68
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
69
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
100
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
118
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
132
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
153
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
182
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
187
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
190
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
191
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
218
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
221
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
250
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
282
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
290
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
321
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
381
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
396
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
406
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
409
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
420
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande Grand Danois,
478
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande Grand Danois,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas/skulptur, glaserat stengods,
488
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor,
499
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
504
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel,
537
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber,
548
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
573
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
588
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
636
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
637
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
652
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
697
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.