Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.
Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59
- SkulpturRensa filter
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, liggande Grand Danois,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stålhane, Carl Harry för Designhuset Stålhane, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figuriner, 2 st, glaserad keramik, afrikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, lekande isbjörnar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, glaserat lergods, stående ejderhane,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sørensen-Sornum, Børge, relief/skultur, delvis bemålat trä, strandfynd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK