Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
6
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
7
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
8
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
9
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
10
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
14
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
33
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
63
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
64
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
80
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
153
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
180
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
182
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
190
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
241
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
244
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
264
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
406
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
422
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kortsvärd i balja, smide, ebenholz och läder,
477
Kortsvärd i balja, smide, ebenholz och läder,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början,
483
Broderi, siden, Kina Qing/republik, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
485
Assietter, 1 par, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
528
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning,
549
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
550
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
575
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
584
Tallrik samt skål, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
587
Crêmekoppar med lock, 3 st, porslin, Kina Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
592
4 delar, porslin, Kantonemalj, Kina, 18-1900-tal, Thekanna samt 3 fat,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
594
Bildrulle, gouache på papper, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
637
Skulptur, hardwood, barn på vattenbuffel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
638
Okänd kinesisk konstnär, bildrulle, akvarell på papper, flodlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
697
Skulptur, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, stående kvinna med lotus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder,
702
Okänd kinesisk konstnär, akvarell med täckvitt, mandarinänder,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.