Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
3
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
27
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal,
47
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
129
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
136
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
210
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
236
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
258
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
260
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
262
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
265
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
288
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
312
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
316
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
323
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för svenska EVB, bordslampa, gulmetall
368
Okänd designer för svenska EVB, bordslampa, gulmetall
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
373
Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog & Morup, taklampa, vitlackerad metall; Semi,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä
374
Bordslampa, skuret, förgyllt och svärtat trä
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
398
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
402
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast,
452
Okänd designer i Le Klints art, taklampa, plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall,
453
Okänd designer, vägglampa, delvis lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, brännlackerad metall och mässing med textilskärm, modell 4250,
459
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, brännlackerad metall och mässing med textilskärm, modell 4250,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
462
Okänd designer, 1900-talets mitt, golvlampa, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar,
463
Takkrona, mässing, 1900-talets mitt, 8 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
468
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
473
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glas och teak,
479
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, glas och teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
515
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, stål och gjutjärn, 1910-20-tal,
530
Okänd designer, golvlampa, stål och gjutjärn, 1910-20-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, glas och bakelit (?),
551
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, glas och bakelit (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, gult glas och brun plast,
582
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampa, gult glas och brun plast,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arbetsbelysning,  vitlackerad metall, Luxo L-1,
630
Arbetsbelysning, vitlackerad metall, Luxo L-1,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
631
Arbetsbelysning, grålackerad metall, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
640
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
648
Okänd designer, bordslampa, grönmålad keramik, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.