Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
178
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
182
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
187
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Modellskepp, mahogny och textil,
202
Modellskepp, mahogny och textil,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
205
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
214
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Goodwin, Henry B, fotografi, Hjalmar Branting,
234
Goodwin, Henry B, fotografi, Hjalmar Branting,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
238
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
245
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
247
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hagel(?)horn, horn och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
249
Hagel(?)horn, horn och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Calvin Klein, damarmbandsur, vitmetall
250
Calvin Klein, damarmbandsur, vitmetall
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
260
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åderlåtningsinstrument i etui; åderslåare, koppar mm,
264
Åderlåtningsinstrument i etui; åderslåare, koppar mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofé, myskoxkranium,
265
Trofé, myskoxkranium,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Diorama, delvis bemålat trä, vax, papper mm, i form av växtbukett, 1800-tal,
269
Diorama, delvis bemålat trä, vax, papper mm, i form av växtbukett, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lampetter till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900,
270
Lampetter till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä,
271
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
276
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
288
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
289
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
335
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, England, 1900-talets mitt,
344
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, England, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matbesicksuppsättning, cirka 43 delar nysilver, modell Patricia,
345
Matbesicksuppsättning, cirka 43 delar nysilver, modell Patricia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
381
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
383
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
387
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
388
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
389
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
392
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
407
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
411
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
422
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
431
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal,
433
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
434
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Akustisk gitarr, Samick
438
Akustisk gitarr, Samick
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
450
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Apoteksvåg med vikter, koppar och smide, England, 1800-tal,
457
Apoteksvåg med vikter, koppar och smide, England, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Induktionsapparat i låda, sekelskiftet 1900,
458
Induktionsapparat i låda, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrin (?), skuret, lackerat och förgyllt trä, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
462
Skrin (?), skuret, lackerat och förgyllt trä, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
464
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
486
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
488
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
502
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrin, björk, 1900-talets mitt,
519
Skrin, björk, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Speglar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft,
521
Speglar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen,  medföljer originalask
547
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, medföljer originalask
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.