Mekanisk leksak, bemålad plåt, textil och trä, Ives, Blakeslee Co Bridgeport Connecticut, 1870-80-tal, "The Warner Mechanical Oarsman", patent från 1869,
Slutpris16 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstake, tenn, gustaviansk, delvis godronnerad stam på rund fot,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, skuret, bemålat och bronserat trä, troligen Tyskland, 1700-tal,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
Slutpris32 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Blyglasfönster, 1700-tal, polykrom dekor av stående män hållandes krönt kringla(!),
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stilton scoop samt toasting fork, nysilver med ben/ivorineskaft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lornjett, förgylld metall, art-déco,  antagligem Frankrike, 1920-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Noteringshäfte, nysilver, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Handdukshängare 2 st samt tandborst och -mugghållare, 1 par, mässing,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skrin, intarsiainlagt trä, 1700-tal, dekor i parkettmarqueterie av valnöt och fruktträ,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mässingsgryta på tre ben, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Paraplyställ , bemålat gjutjärn, Husqvarna, modell 12, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mässingsgryta på tre ben, barock, 1600-talets slut,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Golvur, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, mässing med emaljerad glaskupa,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, patinerad metall med emaljerad och förgylld glaskupa,
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, patinerad metall, alabaster och grönt glas med delvis frostad glaskupa,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, majolika och metall med delvis frostad glaskupa,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, majolika och metall med emaljerad och förgylld glaskupa,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stop, 3 st, tenn, 1 koniskt 1700-tal med smärre hål i botten, 1 cylindriskt med bristning samt 1 koniskt daterat 1840,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbilar, 4 st, Schuco; 1045/1, 1040, 1001 respektive okänd modell,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golfbag, Kinbag, medföljer, 14 golfklubbor,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Elcykel, 3-vxl, Yosemite, vit, 28"
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Resebestick, lövträ, möjligen Norge, 1700-tal (?), skaft med skuren dekor av viking i rustning,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK