Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
1
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
12
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
15
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
16
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
17
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
20
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
21
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
30
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
32
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
33
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
34
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
35
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
41
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
42
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor,
61
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
Avslutad
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar,
67
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",
91
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 3 st, porslin,  'Waldemarsudde'
92
Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
93
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
96
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
105
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
113
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka.
118
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka.
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
119
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
120
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
121
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hiller, Max för Kronach, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
135
Hiller, Max för Kronach, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
141
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
142
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Persson, Sigurd för Kosta Boda, skål, kristall,
143
Persson, Sigurd för Kosta Boda, skål, kristall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
150
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
154
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
157
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas,
159
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, Kina, Qing 1800-tal; 2 fat, 1 kaffekopp samt 8 vinkoppar,
160
Parti porslin, Kina, Qing 1800-tal; 2 fat, 1 kaffekopp samt 8 vinkoppar,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena",
162
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar
165
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
169
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
176
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
178
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
187
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
188
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona,
189
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin,
190
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite,
197
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
198
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
199
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, "Volcano",
200
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, "Volcano",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.