Laddar...
1
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
12
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
15
Vaser/uppsatser, 1 par, majolika, Rörstrand 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
16
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
17
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
20
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
21
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
30
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
32
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
33
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
34
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
35
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
41
Vinglas, barock, sekelskiftet 1700, sannolikt Tyskland, så kallat sieben perlen glas,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
42
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
61
Okänd designer, lockask, glas, art-déco, 1920-tal, frostad, slipad och förgylld dekor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 SEK
67
Vinglas, 5 st, 1700-tal, ben med invändig dekor av tvinnade, vita glastrådar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
91
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
92
Ytterkrukor, 3 st, porslin, 'Waldemarsudde'
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
93
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
96
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
105
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
113
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
118
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka.
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
119
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
120
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
121
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
135
Hiller, Max för Kronach, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
141
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
142
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
143
Persson, Sigurd för Kosta Boda, skål, kristall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
150
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
154
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
157
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
159
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrer, 3 st, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
160
Parti porslin, Kina, Qing 1800-tal; 2 fat, 1 kaffekopp samt 8 vinkoppar,
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
162
Palmqvist, Sven för Orrefors, skålar, 3 st, månstensfärgat glas, "Selena",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
165
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservisdelar, 'Silvia', design 1957, ca 55 delar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
169
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
176
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
178
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
187
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
188
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
189
Matservisdelar, cirka 30 delar, Portmeirion Pomona,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
190
Wiinblad, Björn för Rosenthal, lockurna , porslin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
197
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
198
Parti porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
199
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
200
Vallien, Bertil för Boda Artist Collection, vas, glas, "Volcano",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.