Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soffbord, pyramidmahogny, "Diplomat",
3
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, soffbord, pyramidmahogny, "Diplomat",
Slutpris12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, böjträ med stoppad klädsel, "Pernilla",
77
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, böjträ med stoppad klädsel, "Pernilla",
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
109
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
110
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med infattade melaminplattor,
111
Stegpall, krom med infattade melaminplattor,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonat trä och mässing,
112
Herrbetjänt, bonat trä och mässing,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
144
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
149
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
163
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
192
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
203
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
229
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, matbord med 3 fanerade iläggsskivor, modell 771,
252
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn AB, matbord med 3 fanerade iläggsskivor, modell 771,
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
257
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, skrivbord, mahogny,
261
Okänd designer, 1950-tal, skrivbord, mahogny,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för SunDesign AB Sunne, kontorsstol, beige skinn på metallunderrede på hjul.
268
Mathsson, Bruno för SunDesign AB Sunne, kontorsstol, beige skinn på metallunderrede på hjul.
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
287
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
347
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
353
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag och läderklädd skiva, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
354
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag och läderklädd skiva, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Haslev, matbord samt 3 stolar, ek, modern tillverkning,
372
Okänd designer för Haslev, matbord samt 3 stolar, ek, modern tillverkning,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
386
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
394
Armstol, skuren och bonad ek, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar",
402
Markelius, Sven för Bodafors, stolar 14 st, björk, så kallade "Orkesterstolar",
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"
403
Seeck, Herman för Asko, stolar, 10 st, björk, "Radstol modell 485"
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal,
412
Arkivskåp, ek, 1920-30-tal,
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
427
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
428
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Konsolbord, mässing med skiva i onyx, Louis XV-stil,
437
Konsolbord, mässing med skiva i onyx, Louis XV-stil,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Fållbänk, avlutad fur,
443
Fållbänk, avlutad fur,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa, modern tillverkning,
451
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa, modern tillverkning,
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
452
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ekornes, Jens för Ekornes ASA, fåtölj, Stressless, beige läder med fot i björk
453
Ekornes, Jens för Ekornes ASA, fåtölj, Stressless, beige läder med fot i björk
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
455
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
456
Mathson, Bruno för DUX, fåtölj, krom, brun konstläderklädsel, 'Jetson',
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
459
Lampbord, 1 par, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuren ek med broderad dyna, allmogearbete, antagligen Skåne,
463
Armstol, skuren ek med broderad dyna, allmogearbete, antagligen Skåne,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft,
472
Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, bonad ek med bronsbeslag, 1700-tal,
473
Snedklaffsekretär, bonad ek med bronsbeslag, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
474
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
475
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, soffa, vitlackerat trä med textilklädda dynor,
476
Engström, Sven & Myrstrand, Gunnar för Skaraborgs Möbelindustri, Tibro, soffa, vitlackerat trä med textilklädda dynor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
477
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
481
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
482
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
503
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, blålackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
504
Byrå, blålackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
505
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.