Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
5
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, servis, 9 delar, sterlingsilver, kanna samt 8 muggar,
Slutpris17 000 SEK
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
6
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bricka, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
7
Wirkkala, Tapio för Kultakeskus, bålskål med slev, sterlingsilver och palisander,
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
8
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal,
9
Smörsnäckor, 1 par, sterlingsilver, England, George II, i form av pilgrimsmusselskal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
18
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
23
Vikskärm, silver och slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
47
Herrarmbandsur, stål, Rolex Oyster Perpetual Date, märkt Rolex Fair play Cup, World Ice Hockey Championship Stockholm 1963,
Slutpris32 000 SEK
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver,
49
Soppslev, sköldpaddsskal (!) med träskaft, montage i delvis förgyllt silver,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
51
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
52
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 $ 1887,
53
Silvermynt, 1 $ 1887,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 $ 1887,
54
Silvermynt, 1 $ 1887,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW,
55
Etui till 2 cigarrer, 875/1000 silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, förgyllda initialer RW,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cigarettetui, delvis förgyllt silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av Kalevipoeg, vikt 320 (!) gram,
56
Cigarettetui, delvis förgyllt silver, Estland, 1900-talets 1 hälft, reliefdekor av Kalevipoeg, vikt 320 (!) gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
57
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia,
58
Herrfickur, 2 st, silver, Helvetia,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Märken, 4 st, silver och emalj, Estland, 1920-tal,
62
Märken, 4 st, silver och emalj, Estland, 1920-tal,
Slutpris4 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar 1 par, silver,
81
Ljusstakar 1 par, silver,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
106
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
107
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Parti theskedar mm silver, Rosen, total vikt 325 gram,
114
Parti theskedar mm silver, Rosen, total vikt 325 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeskedar 9 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, total vikt 150 gr
115
Kaffeskedar 9 st, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, total vikt 150 gr
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stort parti smycken och bijouterier mm,
116
Stort parti smycken och bijouterier mm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
3 delar silver; äggkopp, sked och serviettring, total vikt 60 gram,
123
3 delar silver; äggkopp, sked och serviettring, total vikt 60 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, silver, total vikt 545 gram,
124
Fat, 2 st, silver, total vikt 545 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Cigarettetui, silver, vikt 140 gram,
125
Cigarettetui, silver, vikt 140 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Cigarettetui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, vikt 170 gram,
126
Cigarettetui, sterlingsilver, 1900-talets 1 hälft, vikt 170 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing,
145
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
146
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid",
148
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid",
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt 1340 gram,
158
Parti silver, total vikt 1340 gram,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram
164
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
167
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Snusdosa, silver, spetsoval med infattade glasfluss, senempire, 1800-talets mitt,
168
Snusdosa, silver, spetsoval med infattade glasfluss, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
171
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
173
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
174
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Brosch, förgyllt silver, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
179
Brosch, förgyllt silver, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brosch, silver med glasfluss och hängen, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
180
Brosch, silver med glasfluss och hängen, så kallad bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
206
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad, vikt 285 gram,
241
Bägare, silver, svagt trumpetformad, vikt 285 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bestick, 9 delar, silver, Sachsisk modell, total vikt exklusive delar med stålblad 280 gram,
343
Bestick, 9 delar, silver, Sachsisk modell, total vikt exklusive delar med stålblad 280 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Halslänk, silver, Italien, 1900-talets 2 hälft,
454
Halslänk, silver, Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
536
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,
539
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894,
540
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1894,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,
541
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.