Laddar...

Marsauktion

Marsauktion
Avslutad
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
1
Simmulsson, Mari, skulptur, chamotterat och delvis bemålat stengods, knästående akt,
Slutpris16 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål,
10
Asker, Curt, objekt/mobil, bemålat fjäderstål,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta",
19
Alexandersson, Maja Lisa, skulptur, patinerad brons på träsockel, "Storkatta",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
21
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln",
26
Åberg, Jan, skulptur, koppar, "Radioaktivt moln",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
30
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, glaserat lergods, björnungar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
32
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Ivan",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
33
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin delvis glaserat stengods, "Maria",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
34
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Öst",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
35
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
105
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka.
118
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figurin, glaserat flintgods, pojke och flicka.
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
119
Parti figuriner, 9 st, flintgods, Goebel/Disney, Snövits dvärgar samt Bambi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
147
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
157
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
187
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
193
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple,
224
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, äpple,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods, Kålhuvud',
236
Sönnerstam, Ulla, egen verkstad, Tjärby, skulptur, glaserat stengods, Kålhuvud',
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
242
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
245
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
254
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
288
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
297
Bengtsson, Walter, skulptur, patinerad aluminium, förlaga till "Laxen går upp", i folkmun kallad "Tre piss i Nissan", vilken står längs Slottsbron i centrala Halmstad,
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
382
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
389
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
406
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, blåglaserat stengods, "Kullatroll"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
408
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
410
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
446
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
467
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
478
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, lekande barn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
483
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, porslin,  gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G,
484
Figuriner, 3 st, porslin, gråsparv Royal Copenhagen samt blåmesar (optimisten och pessimisten) B&G,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
502
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
534
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka",
558
Henning, Gerhard, skulptur, brons, cire-perdueteknik, "Vilande flicka",
Slutpris36 000 SEK
Värdering38 000 - 40 000 SEK
Avslutad
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
582
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
608
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Skulptur, bronserad metall, Kina, modern tillverkning,
689
Skulptur, bronserad metall, Kina, modern tillverkning,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, försilvrad brons, Kina, modern tillverkning,
690
Skulptur, försilvrad brons, Kina, modern tillverkning,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, terrakotta, orientaliska arbeten, 1900-talets slut,
696
Skulpturer, 2 st, terrakotta, orientaliska arbeten, 1900-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, försilvrad brons, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft,
698
Skulptur, försilvrad brons, orientaliskt arbete, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 6 st, porslin, 1900-tal, Napoleon I med marskalkar,
702
Figuriner, 6 st, porslin, 1900-tal, Napoleon I med marskalkar,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel,
709
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålad gips, 1910-20-tal, pojke med fotboll,
765
Skulptur, bemålad gips, 1910-20-tal, pojke med fotboll,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålad gips, 1900-talets mitt, kurtiserande par,
767
Skulptur, bemålad gips, 1900-talets mitt, kurtiserande par,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, medföljer 2 ägg Royal Copenhagen,
780
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, medföljer 2 ägg Royal Copenhagen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.