Laddar...
13
Ljunggren, Bror, olja, utsikt över Lunds Domkyrka,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
14
Andersson, Mårten, färglito, "Selkroken",
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
22
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
24
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Rouge, Bleu, Rouge",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
27
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
28
Olson, Erik, färglitografi, "Det stora gästabudet II",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
29
Olofsson, Pierre, färglito, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
36
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
37
Hällgren, Ingvar, olja, "Ateljédörren",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
38
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
39
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
40
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
43
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
44
Ruberti, Riccardo, olja, landskap från Monte Visentin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
63
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, "Marchand des vins, Paris",
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
64
Xylografi, "Prospect af helsingborg med kärnan i 1658",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
69
Wallace, J, 1800-talets 2 hälft, olja, skogsinteriör med barn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
70
Jensen, Carl Henrik, olja, komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
76
Krumlinde, Olof, olja, "Lövskogsinteriör",
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
78
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
79
Fagercrantz, Leon, olja, bondgård
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
80
Österlund, Herman, olja, skogsparti
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
83
Thorén, Esaias, färglito, komposition med personer,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
84
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, bastande man, otydligt betitlad,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
85
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, middagsbord,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
86
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, skidåkaren,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
87
Lindell, Lage, litografi, komposition
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
88
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
89
Green, Kulo, olja, blomsterstilleben
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
90
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
94
Eisner, Jeppe, färglitografi, Pierrot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
127
Wallman, Uno, olja, komposition med blommor,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
130
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
131
Lundqvist, Mia, färglito, "Strandhugg",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
132
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
133
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
134
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen",
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
137
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
138
Reuterswärd, Oscar, färglito, omöjlig komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
139
Jonson, Sven, färglito, "Väntan",
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
140
Jonson, Sven, färglito, "Nattens rosor",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
155
Björling, Carl, olja, Stockholms slott med Strömmen,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
166
Okänd konstnär, 1700-tal, tuschteckningar, 2 st, Sigismund respektive Karl IX,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
170
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
183
Seligmann, Johann Georg, kopparstick, handkolorerat,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
184
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
185
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
186
Okänd engelsk konstnär, George III-IV, 1800-talets 1 hälft, tuschteckning med täckvitt, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.