Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
23
Mathsson, Bruno för firma Karl Mathsson, signerat soffbord, alm (?) på björkunderrede, "Annika"
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
52
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
54
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team,
57
Okänd designer, 1950-60-tal fåtölj, team,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
77
Sideboard, mahogny med intarsia, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
79
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900,
80
Taburett, skuret, bemålat och bronserat trä, ny-Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
125
Jalk, Grete för France & Sön, 1950-60-tal, soffa, teak med lösa, blå dynor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
126
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, teak (?),
128
Okänd designer, soffbord, teak (?),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
138
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
174
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
206
Fotpall, Burhéns, modell Oxford, pistagegrön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford,
207
Fåtölj med fotpall, Burhéns, modell Oxford,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
256
Langenfeld, Werner för ESA Møbelværk, Danmark, snurrfåtölj, svart läder på kromad fot,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
259
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stol, ek med textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
287
Myntkabinett, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, England, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
306
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
324
Okänd designer, 1960-70-tal, serveringsvagn, fur,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
327
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
332
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
358
Armstolar, 1 par, skuren och bonad rödbok med rottingklädsel, Louis XV-stil, Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21,
361
Kristiansen, Kai för IKEA, stolar, 4 st, massiv, ek och teak, modell T-21,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer,
371
Fåtöljer, 1 par, helstoppad och djuphäftad plysch, så kallade Emmafåtöljer,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,
372
Rökbord, fruktträ med högglanspolerad skiva i serpentinsten, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'
375
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge'
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil,
382
Hurtsskrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
389
Okänd designer, 1950-60-tal, stolar, 3 st, bok med röd skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
393
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
399
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
410
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fållbänk, avlutad fur,
422
Fållbänk, avlutad fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning
429
Vitrinskåp, valnöt, Rowico, modern tillverkning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
431
Vitrinskåp, mahogny med mässingsbeslag,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel,
459
Salongsmöbel, 3 + 1 del, barockstil, 1900-talets 1 hälft, soffa samt 2 bergèrer i bonat trä med ljusbrun sammetsklädsel,
Slutpris1 700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko,
460
Salongsstolar, 6 st, skuren och delvis svärtad valnöt, nyrokoko,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",
461
Malmsten, Carl för Bodafors, sängbord, mahogny, "Birgitta",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,
462
Okänd designer, 1950-60-tal, hallmöbel, teak med kakelplattor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
474
Byrå, valnöt med mässingsbeslag, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
487
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
497
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris3 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
501
Opsvik, Peter för HÅG, kontorsstol, vit plast och metall, Capisco Puls,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
502
Snurrfåtölj, mahogny med brun, djuphäftad läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
513
Mat/salongsbord, skuren mahogny, 1800-talets 2 hälft, rikt skuren, fyrdelad fot,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
540
Okänd designer, matbord, vitlackerat laminat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
541
Barnbyrå, ådringsmålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
542
Bockbord, avlutad fur, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
543
Kontorsmöbel, ek med mässingsbeslag, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.