Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
6
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram
7
Carmoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, vikt 3,7 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella",
8
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram,
15
Pokal, silver, jugend, 1900-talets början, vikt 390 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram,
21
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina, total vikt 26,9 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing,
27
Fickur med skyddsboett, så kallat jaktur, (Hunting eller Shooting Watch), förgylld mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
32
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram,
38
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 7,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram,
39
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 180 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram,
40
Löfman, Eric för Markströms, skål, sterlingsilver, vikt 190 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram,
41
Châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 7,3 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram,
42
Damfickur, 18 karat rödguld, Schweiz, 1800-talets 2 hälft, total vikt 51,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike,
43
Cigarettetui, sterlingsilver med guillocherad, röd translucid emalj, möjligen Frankrike,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
44
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar,
45
Lind, Tage för ASA-Silver, armring, silver med 3 cabochonslipade månstenar,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid",
46
Nielsen, Harald för Georg Jensen, serviettring, sterlingsilver, modell "Pyramid",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram,
47
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 6 st, silver, total vikt 185 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Smyckeskrin, silver med invändig sammetsklädsel, Norge, 1900-talets mitt,
49
Smyckeskrin, silver med invändig sammetsklädsel, Norge, 1900-talets mitt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
50
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
51
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, armring, silver, vikt 55 gram,
59
Okänd designer, armring, silver, vikt 55 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, nästan uteslutande Gustav V, total vikt cirka 2000 gram,
62
Parti silvermynt, nästan uteslutande Gustav V, total vikt cirka 2000 gram,
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, fylld fot,
63
Ljusstakar, 1 par, silver, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, fylld fot,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets mitt,
64
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Damfickur, silver, 1800-talets slut,
69
Damfickur, silver, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, vikt 2,7 gram,
88
Ring, 18 karat vitguld med 3 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,15 carat, vikt 2,7 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ringar, 3 st, 20 karat rödguld, total vikt 10,3 gram,
89
Ringar, 3 st, 20 karat rödguld, total vikt 10,3 gram,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 15 åttkantslipade diamanter,
90
Halvalliansring, 18 karat vitguld med 15 åttkantslipade diamanter,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram
91
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade bergkristaller, total vikt 3,5 gram
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Theskedar, 12 st, silver, "Svensk Flora", total vikt 110 gram,
94
Theskedar, 12 st, silver, "Svensk Flora", total vikt 110 gram,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
97
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
98
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram
99
Ring, 18 karat rödguld med cabochonslipad månsten, vikt 3 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
101
Ragoutsked, silver, gammalsvensk modell, vikt 115 gr,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram,
102
Toilettedosa, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, vikt 75 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
103
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
105
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Prisplakett, silver på valnöt, Djursholms Scouter 1915, gravyr till Ohlin, Tisell, Lundblo, Almquist och Dannfelt,
111
Prisplakett, silver på valnöt, Djursholms Scouter 1915, gravyr till Ohlin, Tisell, Lundblo, Almquist och Dannfelt,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft,
135
Brosch/hängsmycke, silver med kaméskuren snäcka, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
136
Armbandsur, 4 st, manuella; Drotten, MOD, L-U-C- samt Navir,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
151
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silver; skålar, serviettringar mm, total vikt 460 gram,
152
Parti silver; skålar, serviettringar mm, total vikt 460 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Lockask, silver med infattad, röd jade,
153
Lockask, silver med infattad, röd jade,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti silvermynt, Gustav V, total vikt 2,4 kg,
208
Stort parti silvermynt, Gustav V, total vikt 2,4 kg,
Slutpris10 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, 3 st, Tyskland 1800-tal, 2 st Preussen 1814 respektive 1823,
209
Silvermynt, 3 st, Tyskland 1800-tal, 2 st Preussen 1814 respektive 1823,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, Oskar II, total vikt 190 gram
217
Parti silvermynt, Oskar II, total vikt 190 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Guldmynt, Hyperpyron, Alexios I Komnenos (1081-1118)
218
Guldmynt, Hyperpyron, Alexios I Komnenos (1081-1118)
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Hyperpyron, Johannes II Komnenos (1118-43),
219
Guldmynt, Hyperpyron, Johannes II Komnenos (1118-43),
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.