Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.


Visning:

Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45

Februariauktion
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
18
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Avslutad
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
32
Spegel, silver och jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
53
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
70
Skål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Flaska, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
71
Flaska, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
72
Bojan med lock, porslin, Kina, Qing, 1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
96
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Lockask, silver med infattad, röd jade,
153
Lockask, silver med infattad, röd jade,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
165
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
175
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
477
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kolossalurna, lergods, antagligen 1900-tal,
478
Kolossalurna, lergods, antagligen 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
489
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
491
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
505
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
518
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
624
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
626
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
684
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
687
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
692
Mask, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.