Februariauktion söndagen den 27/2 klockan 16.
Fredag 25/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 26/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 27/2 klockan 12.00 - 15.45
- BelysningRensa filter
Okänd designer, 1960-tal, golvlampa, teak, alm och mässing
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrivbordslampa, patinerad brons med glaskupa, så kallad Strindbergslampa,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takkrona, förgylld metall med prismor,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Takkrona, nysilver med prismor, empirestil,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, taklampa, mässing med tre gultonade glaskupor och droppformade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hallampa, mässing med frostade glasskivor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, mässing, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för PR Home, taklampa, aluminium, "Liverpool",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takkrona, svartlackerad metall med prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 2 hälft
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK