Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
482
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ledoux, Auguste efter Hillemacher, Frédéric-Désiré, roulettegravyr, "Gutenberg" ,
483
Ledoux, Auguste efter Hillemacher, Frédéric-Désiré, roulettegravyr, "Gutenberg" ,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge,
484
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
485
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
486
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
487
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Peter, Axel, olja, kustparti från Vaxholm,
488
Peter, Axel, olja, kustparti från Vaxholm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuret och förgyllt trä, Louis XV-stil, möjligen Indien, 1900-tal,
489
Fåtölj, skuret och förgyllt trä, Louis XV-stil, möjligen Indien, 1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
490
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
491
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
492
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
493
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
494
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan galleri,
495
Matta, old Hamadan galleri,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
496
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Carlström, Gustaf, olja, landskap,
497
Carlström, Gustaf, olja, landskap,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
498
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
499
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Isphahan,
500
Matta, semiantik Isphahan,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
501
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
502
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
503
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
504
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Månsson, Carl, olja, Skånegård,
505
Månsson, Carl, olja, Skånegård,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
506
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
507
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
508
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
509
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åsberg, Stig, 'VIDI', färglitografi, 'Blå jungfrun',
510
Åsberg, Stig, 'VIDI', färglitografi, 'Blå jungfrun',
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lexmon, Åke, färglitografi, 'Stranden slutar aldrig'
511
Lexmon, Åke, färglitografi, 'Stranden slutar aldrig'
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?) galleri,
512
Matta, old Hamadan (?) galleri,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wahlström, Filip, olja, "Stranden, Arendal",
513
Wahlström, Filip, olja, "Stranden, Arendal",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
514
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa samt fotpall, modern tillverkning,
515
Okänd designer för Järnforsen, bäddsoffa samt fotpall, modern tillverkning,
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
516
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
517
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom, 2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, bonad björk, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
518
Soffgrupp, 3 delar, bonad björk, nyrokokostil, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
519
Okänd designer för RIX-möbler, Alingsås, soffa, tresits,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan,
520
Matta, old Pakistan,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
521
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
522
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Holmberg, Erik, olja, landskap från Renstad, Högboda, Kil,
523
Holmberg, Erik, olja, landskap från Renstad, Högboda, Kil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
524
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
525
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
526
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk,
527
Matta, old/semiantik persisk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan,
528
Matta, old Pakistan,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Pakistan,
529
Matta, old/semiantik Pakistan,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.