Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
327
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
329
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lås smide, 17-1800-tal,
339
Lås smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
340
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
341
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stereo, kassettdäck Kenwood, receiver Tecknichs, CD-spelare Nakamichi,
346
Stereo, kassettdäck Kenwood, receiver Tecknichs, CD-spelare Nakamichi,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gyllenläder, präglad, förgylld och bemålad kohud,
354
Gyllenläder, präglad, förgylld och bemålad kohud,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Docka, Skipper,
356
Docka, Skipper,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tidtagareur, "Kronometer",
357
Tidtagareur, "Kronometer",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
360
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
369
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
371
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
386
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cykel, GT Outpost, 21 vxl,
402
Cykel, GT Outpost, 21 vxl,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Chase, USA, bricka med sockerskål och gräddkanna, krom och bakelit, art déco
403
Okänd designer för Chase, USA, bricka med sockerskål och gräddkanna, krom och bakelit, art déco
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
407
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
413
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
416
Okänd dansk designer för Danskt Kunst Tin, jardinière, tenn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
417
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
424
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
442
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
446
Spegel, grålackerat trä, empirestil, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
452
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
462
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
478
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mary Quant, regnponcho, PVC,
481
Mary Quant, regnponcho, PVC,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
491
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
496
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
501
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision 9000, motorstativ, VHS,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
502
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV BeoVision ME 6000
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
503
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV MPAV 9000
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
504
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
509
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD- samt kasettbandspelare, MPAV 9000
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
517
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom, 2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
524
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
526
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skeppsljusstake, mässing, medföljer sk stumpastake Jämtslöjd WB, mässing
531
Skeppsljusstake, mässing, medföljer sk stumpastake Jämtslöjd WB, mässing
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, mässing,
553
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, mässing,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterpallar, 1 par, teak,
558
Okänd designer, 1950-60-tal, blomsterpallar, 1 par, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
560
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti medaljer mm,
561
Parti medaljer mm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
562
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
565
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
569
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaminur med barometer och termometer, skuren ek, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
570
Kaminur med barometer och termometer, skuren ek, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
574
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stereo, Retro-Line, i form av trattgrammofon,
590
Stereo, Retro-Line, i form av trattgrammofon,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
595
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.