Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Högtalare, ett par, teak, så kallade "Carlssonhögtalare", Sonab OA-5, Stig Carlsson, design 1966,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofé, älghorn, 26-taggare (!)
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Blosshållare, så kallad Lysekäring, smide, 17-1800-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Thomas, egen smedja, Dannike, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, "Folkdansare",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Dragspel, Traviata,
Dragspel, Traviata,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
 Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dragspel, elektriskt, Midi Super Wox
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, Leko, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Piedestal, skuret och lackerat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Spegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, pressglas med prismor, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur med slag, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kniv i balja, så kallad Gauchokniv, nysilver och stål, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Holmström, Lars för Firma Svenskt Tenn, kandelaber till 7 ljus, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1800-talets slut, Gusum nr 84,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, mahogny och bonat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, mahogny, Danmark (?) Louis XVI-empire, 1800-talets början,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Örebro Glasindustri, spegel, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK