Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
12
Fogh, S Christian, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar 1 par, sterlingsilver, 1950-60-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
15
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
23
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
31
Damarmbandsur, 18 karat rödguld, Tissot,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
32
Armlänk, 18 karat rödguld, vikt 25 gram,
Slutpris8 500 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
34
Slipsnål, 18 karat rödguld, vikt 5,6 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
35
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 3,4 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
36
Hänge med kedja, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,04 carat, vikt 8,8 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
41
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
44
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant samt vardera 1 facettslipad smaragd, safir och rubin, vikt 4,6 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
45
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, vikt 5,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
46
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 5 åttkantslipade diamanter, vikt 7,2 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
47
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
48
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 14,2 gram,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram,
49
Hängen, 3 st, 18 karat rödguld, total vikt 5,3 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st; 1 14 karat rödguld vikt 2,7 gram samt 1 9 karat rödguld med diamant vikt 1 gram,
50
Ringar, 2 st; 1 14 karat rödguld vikt 2,7 gram samt 1 9 karat rödguld med diamant vikt 1 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
59
Fickur, 935/1000 silver, England, 1800-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
91
Jensen, Finn, egen verkstad, Oslo, brosch, förgyllt sterlingsilver och emalj, pärlmussla,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
100
Sked, silver, så kallad råttsvanssked, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
167
Herrsavonett, 18 karat rödguld, total vikt 89 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
168
Camoséring, 14 karat röd- och vitguld med 9 briljantslipade diamanter om totalt cirka 1 carat, , vikt 3,7 gram
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
169
Ring, 18 karat röd- och vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,1 carat, vikt 3,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
177
Saltkar, silver med dubbla, blå glasinsatser, Louis XVI-stil, Hanau, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
205
Silvermynt, 1 pund, Biafra 1969, vikt 19,8 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
206
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
217
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokokostil,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
218
Toxvärd, Svend, egen verkstad Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
225
Kaffeskedar, silver, 12 st, Norge, total vikt 90 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
231
Ring, 14 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 1 carat,
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
238
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
318
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Theskedar, 12 st, silver, Olga, total vikt 175 gram,
358
Theskedar, 12 st, silver, Olga, total vikt 175 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
394
Damfickur, 4 st, silver, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
494
Kaffeskedar, 16 st, silver, total vikt 105 gr,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram,
545
Mugg, sterlingsilver, vikt 55 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
551
4 delar matbestick, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, modern tillverkning
577
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti smycken mm,
592
Parti smycken mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti smycken,
593
Parti smycken,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
620
Parti silver: fickur, bägare, 2 saltskedar samt så kallad bunadsbroche,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor,
653
Bägare, silver, gustaviansk, svagt trumpetformad på låg fot, skrodad dekor av festoner mm, delvis förgylld dekor,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
665
Halslås, försilvrad och förgylld metall, allmogearbete, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974,
666
Medalj, silver, Sporrongs, Författningsreforman 1974,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
690
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram
693
Bricka, silver, 1900-talets 1 hälft, vikt 1300 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stort parti smycken och bijouterier mm,
700
Stort parti smycken och bijouterier mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.