Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
3
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
37
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
66
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
72
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
74
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
156
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
158
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
198
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
206
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
229
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
262
Koppar, 5 st, samt underfat, 3 st, porslin, Kina, Qianlong, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
321
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
360
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
396
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
405
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
413
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
417
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, modern tillverkning,
429
Vas, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
444
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
521
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
571
Parti porslin, Kina, 17-1800-tal, 9 delar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
572
Lock, porslin, Kina, Qianlong (1736.95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
574
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
612
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
621
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
622
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
644
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
647
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
650
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
660
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
663
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
671
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
681
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
682
Tallrikar, 8 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
683
Fat, 1 par, porslin, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
689
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.