Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
1
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, grönlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
25
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, brunlackerad plåt med vit plastskärm, 'Knubbling',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
68
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
79
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
90
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, vit-, blå- och rödlackerad plåt modell PH 5,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
117
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampor, 1 par, mässing,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
126
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
127
Okänd designer för Markslöjd, bordslampa, metall med träringar,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
128
Okänd designer, möjligen för ASEA, arbetsbelysning, delvis lackerad metall,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
146
Okänd designer för Belid, golvlampa, mässing, G297
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
150
Okänd designer för Markslöjd, golvlampa, svarvad bok,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
180
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, plast med 3 + 1 mässingsklot,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
181
Okänd designer för möjligen för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, taklampor 1 par,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
188
Okänd designer för GEMI, Töreboda, bordslampa, mässing med plastskärm
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
189
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
202
Okänd designer för Bergboms, bordslampa, mässing och gultonat glas, B-119
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
208
Berndt, Wiktor för Flygsfors/A-Belysning, hallampa, delvis lackerad mässing, "Facette",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
216
Okänd designer för LK Nes (Lauritz Knudsen/Nordisk Elektricitets Selskab), Valby, Danmark, 1960-70-tal, vägglampor 3 st, aluminium och plast med vita glaskupor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar",
237
Bordslampor, 1 par, mässing, "Tsar",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, delvis patinerad mässing, 1950-tal
288
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, delvis patinerad mässing, 1950-tal
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
485
Takkrona, mässing med lövformade prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
486
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
491
Okänd designer, 1950-60-tal, kornischer, 1 par, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jutrem, Arne Jon för Hadeland glassverk, fotogenlampa, grön glasmassa med luftbubblor, "Grönland",
530
Jutrem, Arne Jon för Hadeland glassverk, fotogenlampa, grön glasmassa med luftbubblor, "Grönland",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, gulmetall,
544
Okänd designer, 1960-70-tal, taklampor, 4 st, gulmetall,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
586
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
596
Taklampa, krom med bemålad glasskärm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
623
Kristiansson, Uno & Östen för Luxus, tillskrivna, golvlampa, svarvad fur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
632
Okänd designer för CEBE, landskrona, taklampa, vit plast och metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
638
Taklampa, förgylld metall, antagligen Italien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
657
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, brunlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa,
661
Okänd designer för IKEA; golvlampa, svartlackerad metall med glödlampformad glaskupa,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
669
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, taklampa, vitlackerad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
670
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
694
Bordsfotogenlampa, bronserad metall med frostad glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.