Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
235
Armbandsur, 4 st, plast repektive metall, Swatch,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
237
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010K
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
256
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
267
Takampel, delvis bemålad mässing, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
268
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom,  2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
272
Parti mobiltelefoner, Bang & Olufsen, Beocom, 2 st Ericsson T10S, 1 Ericsson T18S samt 1 okänd,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
294
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor,
298
Okänd designer, mekanisk oljelampa/rökelsekar, patinerad brons och mässing, egypticerande dekor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
302
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall,
308
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
319
Okänd designer för Covent Garden Collection AS, vägglykta, svärtat smide,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
327
Oljelampa, terrakotta, medelhavsområdet, klassisk period,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
328
Aryballos, terrakotta, möjligen Korinth, omkring 600 f Kr,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
331
Ask för svavelstickor, förgylld och emaljerad mässing,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
336
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
345
Sigillstamp, karneol (onyx?) och nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
346
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
347
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
348
Smörkastrull, nysilver, Cassetti, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
356
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Glassform, förtent plåt, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft,
362
Glassform, förtent plåt, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
367
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Eje, Bodil, egen verkstad, Köpenhamn, väggspegel, emaljerad koppar,
379
Eje, Bodil, egen verkstad, Köpenhamn, väggspegel, emaljerad koppar,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire,
381
Ljusstakar, 1 par mässing, så kallade Naestvedstager, Danmark, empire,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 28 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
390
Eckhoff, Tias för Lundtofte, matbesticksuppsättning, 28 delar, teak och rostfritt stål, "Opus", design 1958,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, matbestick, 36 delar, rostfritt stål 'Mitra',
398
Albertus, Gundorph för Georg Jensen, matbestick, 36 delar, rostfritt stål 'Mitra',
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
407
Brandbil, lackerad plåt, batteridriven, Masudaya "Modern Toys",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
410
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
411
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
415
Symaskin, Husqvarna, 500 Computer
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Teleskopkikare, läderklädd mässing, A Johannsen, 149 Minories, London,
417
Teleskopkikare, läderklädd mässing, A Johannsen, 149 Minories, London,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
426
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
429
Gardberg, Bertel för Boda, Finland, ljusstakar, 1 par, brons,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
435
Parti metall, 18-1900-tal, strykjärn,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
436
Ljusstakar, 5 st, mässing, 170-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
437
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
443
Parti delvis äldre fick- armbandsur mm, delvis silver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
446
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
451
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 1+2 st, centrumhögtalare CC6 samt 2 st P5
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
462
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
465
Kandelaber för 5 ljus, serpentinsten och mässing med prismor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
470
Syskrin, textilklädd plast, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
471
Okänd designer, tidskriftshylla, trä
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
485
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
497
Fotografialbum, plysch ock lack, antagligen USA, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.