Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
24
Sarpaneva, Timo för Rosenlew, fiskgryta, emaljerat gjutjärn,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
31
Målarstaffli, bonat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
36
Ericsson, Kent för Designhuset Stålhane, bordslampa, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
39
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
40
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
50
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
56
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
57
Potpourrieurna, blå glasmassa, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
76
Kjersgaard, Aksel, Odder, väggspegel, teak,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
79
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
97
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
117
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
118
Okänd designer för Marimekko, axelrems/handväska, svart läder,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
127
Aladåbform, saltglaserat lergods, Höganäs, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
131
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lås smide, 17-1800-tal,
138
Lås smide, 17-1800-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
140
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
141
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lerkärl, antagligen Östafrika,
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
145
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
152
Skrin, fruktträ med slipade stålknappar, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
154
Bag/axelremsväska, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
157
Okänd designer, 1950-60-tal, gryta med lock, emaljerat järn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
159
Aftonväska samt 2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
163
Kaffeburk,. litograferad plåt, Gevalia, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
164
Handsymaskin, bemålat järn på träsockel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
166
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
168
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
169
Okänd dansk designer, tidskriftsställ, ek och canvas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
194
Miniatyrspegel, glas, indo-persisk, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
196
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
207
Reklamask, litograferad papp, skelskiftet 1900, Gahns Lanolincrêmetvå,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
208
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
210
Okänd tysk designer, 1900-talets 1 hälft eller mitt, skål, kristall med silvermontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
212
Väggur, mässing, Louis XV-stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
221
2 necessärer, reliefpräglat mönster med läderdetaljer, Mulberry,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.