Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
7
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
38
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
80
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
88
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
90
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
91
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
96
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
130
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
137
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
175
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
176
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
187
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
232
Okänd designer, 1900-talets mitt, serveringsvagn, bok och lackerat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
234
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
244
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
245
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
246
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
248
Okänd dansk designer i Börge Mogensen art, fåtölj, brun läderklädsel på palisanderben
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
259
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
260
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
261
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
297
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander,
301
Andersen, Johannes för Trensum, soffbord, palisander,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
302
Piedestal, metall, Tyskland, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
303
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
304
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
305
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall,
308
Okänd designer, 1920-30-tal, golvlampa med drinkbord, bonad björk och metall,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102,
343
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabrike/ Trensum, Sävsjö, 1960-tal, soffbord, palisander med två utdragbara skivor, modell F102,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander,
344
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
349
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
350
Westman, Carl, armstol, svarvat och vitlackerat trä, så kallad "Arbetaremöbel",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
351
Stol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete signerat Johan Lindgren (verksam 1770-1800),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
354
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
360
Armstolar, 1 par, skuren palisander, nyrokoko,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
366
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
368
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
369
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
370
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel,
397
Larsen, Kjeld för Anderstrup, stolar, 4 st, teak med textilklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
402
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, ek,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
412
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
423
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
428
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
460
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
463
Stolar, 4 st, skuret och bemålat trä, rokokostil, 1900-talets mitt, så kallad "svensk" ryggbricka,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
467
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.