Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
2
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
20
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
30
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
45
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
99
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
119
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
209
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
239
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
258
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
306
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
313
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
314
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
315
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
316
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
336
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
340
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
391
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
410
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
411
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
416
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
464
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
479
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
566
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
581
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
643
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
648
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.