Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- SkulpturRensa filter
2
Bengtsson, Walter, skulptur/relief, gjuten aluminium, "Laxen går upp" (lokalt benämnd "Tre Piss i Nissan"), dekor av skulpturen med samma namn, Najaden och tre hjärtan (ur Halmstads Stadsvapen),
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
4
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
20
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
30
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
45
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
99
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, skulptur, chamotterat och delvis rödglaserat lergods, Fågel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
119
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
139
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
146
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
160
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, get,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
161
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, zebra,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
162
Ander, Gunnar för Jönköpings Hemslöjd, giraff,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
167
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
170
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
185
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
188
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
209
Jarl, Otto för Amphora, figurin, flintgods, 1900-talets början, stående tjur,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
239
Örnemark, Calle, skulptur, svärtat gjutjärn, "Jätten Vist",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
258
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
306
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
313
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
314
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
315
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
316
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
336
Sergel, Johan Tobias, efter honom, relief, patinerad gips, Drottning Sofia Magdalena (1746-1813),
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
340
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
391
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
410
Okänd designer, art-déco, bokstöd, 1 par, bonad björk och bronserat gjutjärn (?),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
411
Skulptur, patinerad brons, 1800-talets 1 hälft, stående par, möjligen Apollo och Daphne,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
416
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
450
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
464
Specht-Büchting, Liselotte för Rosenthal, skulptur, parian, knästående flicka
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
479
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
566
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
581
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
643
Okänd designer, Murano, skulptur, gul och grön glasmassa,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
648
Relief/skulptur, skuren ek, renässans/barock, 15-1600-tal, Kristus Pantokrator omgiven av örnar, broskornamentik mm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.