Laddar...
JULAUKTION
Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00
Visning:
Fredagen 17/12 12 - 19
Lördagen 18/12 10 - 17
Söndagen den 19/12 12 - 15.45
Lägsta föremålsnummer
- Orientalica, AfricanaRensa filter
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
15
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
58
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
61
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
63
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
144
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
270
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
347
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
356
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
357
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
426
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
459
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
525
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
528
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
537
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
538
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
568
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
577
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
587
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
588
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
590
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
609
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
621
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
622
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.