Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
6
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
15
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
48
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
58
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
61
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
63
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
86
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
87
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lerkärl, antagligen Östafrika,
143
Lerkärl, antagligen Östafrika,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
144
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
151
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, mytologisk scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
155
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
174
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
270
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
347
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
356
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
357
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
372
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
426
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
448
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
455
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
456
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
459
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
478
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
525
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
528
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
537
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
538
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
539
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
568
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
577
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
587
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
588
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
590
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
609
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
621
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
622
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
639
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
640
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
641
Skulptur, skuret trä, Baulé, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.