Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
326
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
327
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
330
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
356
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord med 3 iläggsskivor, ek, "Herrgården"
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
379
Salongsbord, mahogny, senempire, 180-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
381
Strinning, Nils, lampbord, teak med lackerat metallunderrede, "String",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
382
Okänd designer, funkis, 1930-tal, lampbord, teak och lackerad metall, dubbla skivor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fåtölj, brun (konst?)läderklädsel, sekelskiftet 1900,
385
Fåtölj, brun (konst?)läderklädsel, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä,
407
Fåtöljer, 1 par, vitlackerat och bronserat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
410
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
411
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
441
Okänd designer, 1950-60-tal, soffa, svart läderklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord, valnöt med bronsbeslag och ljus marmorskiva, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900,
444
Salongsbord, valnöt med bronsbeslag och ljus marmorskiva, Louis XV-stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
451
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj,
452
Okänd designer, 1940-50-tal, fåtölj,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
453
Okänd designer, 1940-50-tal, soffa,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
475
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting, "Karlskrona",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
480
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
489
Okänd designer, antagligen för Nässjö Stolfabrik, "Nesto", pinnsoffa, vitlackerat trä
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
490
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
491
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, vitlackerat böjträ på kromade ben
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
492
Alge, Björn för Lindlöfs Interiör, stolar, 4 st, svartlackerat böjträ på kromade ben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
493
Okänd designer för Gislaved produkter, arbetsstol, industridesign,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
500
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
503
Richter, Erik för Norrgavel, nattygsbord, 3 st, ek,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
507
Stolar, 1 par, skuren valnöt, oscarianska, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
508
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
511
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
512
Nattygsbord, 1 par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
513
Byrå, grönlackerat och bronserat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
514
Stolar, ett par, grönlackerat och bronserat trä,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
516
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och brokig marmorskiva,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
519
Stolar, 1 par, ljus björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
521
Stolar, 1 par, ek, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
526
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
527
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
529
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
530
Sidobord med klaffar, lackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder,
533
Öronlappsfåtöljer, 1 par, djuphäftat, brunt konstläder,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
534
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä
551
Okänd designer, 1950-tal, skåp på lös benställning, teak och grålackerat trä
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej",
560
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik "Nesto", pinnstolar, ett par, grönlaserat trä, "Frej",
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
570
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
582
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
586
Stolar, 1 par, skuret och bonat trä, så kallade Dantestolar,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
599
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
628
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
634
Fåtölj, mahogny med rottingklädsel, regencystil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.