Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
20
Okänd designer för Citymöbler Tibro, sideboard, mahogny,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
27
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
28
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
29
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
90
Okänd designer, möjligen Finn Østergaard, fåtölj med fotpall, böjträ med canvas,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
91
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
92
Hvidt, Peter och Mölgaard Nielsen, Orla för France och Daverkosen, fåtölj, teak med metallben, "Boomerang", design 1956,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
105
Soffa, 3-sits, Howardmodell, vinröd klädsel, framben med hjultrissor, enligt uppgift inköpt på NK,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
109
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
110
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Laminett,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
111
Bokskåp, valnöt och valnötsrot, oscarianskt, 1800.talets 2 hälft, dubbla vitrindörrar och undre lådor,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
117
Okänd designer (Yngve Ekström?), 1950-60-tal, nattygsbord, teak och björk,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
135
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
137
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
139
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
140
Salongsbord med klaffar, antagligen England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
141
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
142
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, gullackerat böjträ på fyra stålben, "Myran",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
149
Halvbord 1 par, valnöt och bonat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
150
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture",  Reprodux, England,
151
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
152
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
153
Sideboard, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
154
Säng, mahogny med mässingsbeslag, så kallad "ship's-" eller "campaign-furniture", Reprodux, England,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
155
Serveringsbricka med löst underrede, så kallad Butler´s Tray,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
177
Barn/dockstol samt dockvagga, bemålat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
181
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964,
196
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, matbord, ljusgrått laminat med aluminiumsarg på 4 kromade spännben, "Supercirkel", design 1964,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal,
205
Okänd designer, 1960-70-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits
208
Okänd dansk designer, 1950-tal, stol, teak, textilklädd rygg och sits
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer,  1960-tal, soffbord, palisander,
209
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn,
211
Fåtölj med fotpall, helstoppad, Europamöbler Bonn,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
219
Okänd italiensk designer, 1970-80-tal, soffbord, mässing och glas,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
249
Kayser, Fredrik A för Vatne Möbler, soffa samt 2 fåtöljer, teak med beige textilklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning,
294
Soffbord, ek, skiffer och marmor, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
296
Toilettebyrå, valnöt, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
297
Damarbetsbord, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft,
299
Matgrupp, 5 delar, lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
301
Soffa, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
302
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
303
Armstolar, 1 par, skuret och och förgyllt trä och stuck,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot,
304
Salongsbord, delvis svärtad valnöt och valnötsrot,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
315
Thornton, Andy, Elland, armstolar, 1 par, alm med rottingklädd rygg,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
317
Salongsmöbel, 9 delar, vitlackerat och bronserat trä, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
319
Okänd designer för Citymöbler Tibro, matgrupp 5 delar, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
320
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, helstoppad, rosa klädsel, Farmor,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
321
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
322
Olsen, Hans, antagligen för C/S Møbler Glostrup, soffa, palisander med svart läderklädsel,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.