Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
4
Herrsavonett, 14 karat rödguld, Mido, 1900-talets 1 hälft, total vikt 91,5 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
5
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 9,2 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
11
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
12
Skål, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 295 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
13
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
19
Ljusstakar, 1 par, silver, slät modell,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
24
3 delar silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 450 gram,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
25
Korg, silver, nyrokokostil, 1900-talets mitt, vikt 280 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
26
Bägare, silver, senbarock, 1700-talets 1 hälft, slät, konisk på låg fotring, vikt 73 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
31
Salt- peppar och sockerkar, glas med silvermontage, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
32
Sigillstamp, silver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
39
Ring, platina med 8 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 carat, vikt 4,8 gram,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
52
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat samt 12 åttkantslipade dito om totalt cirka 0,1 carat, vikt 6.7 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Stort parti mynt, mestadels silver,
85
Stort parti mynt, mestadels silver,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
97
Ring, 18 karat vitguld med 4 åttkantslipade diamanter, vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
98
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant om 0,04 carat enligt gravyr, , vikt 1,7 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
99
Ring, 18 karat vitguld med åttkantslipad diamant, vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
100
Ring, 18 karat röd- och vitguld, vikt 4,6 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
118
Såsskål, 900/1000 silver, vikt 530 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
119
Bålslev/uppläggningssked, sterlingsilver, vikt 160 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
127
Matsked, silver, slät modell, vikt 50 gram,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
157
Skedar, 2 st silver, 17-1800-tal, total vikt 100 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
161
Eldh, Tore för Ceson, snapsglas, 1 par, silver, total vikt 85 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram
228
Matsked, silver, svensk modell, 1700-tal, vikt 60 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram,
229
Matkedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 260 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram,
230
Bägare samt gaffel, silver, total vikt 160 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bägare, silver, vikt 200 gram,
231
Bägare, silver, vikt 200 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
241
Ring, 18 karat rödguld med kaméskuren snäcka, vikt 2,7 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
290
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
402
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
4 delar silver, total vikt 55 gram,
403
4 delar silver, total vikt 55 gram,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dödsbricka, så kallad "Dog Tag", 18 karat rödguld, vikt 3,1 gr,
404
Dödsbricka, så kallad "Dog Tag", 18 karat rödguld, vikt 3,1 gr,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Halskedja samt ring med vita stenar (defekt), 14 karat rödguld, total vikt 3,1 gram,
405
Halskedja samt ring med vita stenar (defekt), 14 karat rödguld, total vikt 3,1 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten (spinell?), vikt 4,9 gram
406
Hänge, 18 karat rödguld med facettslipad blå sten (spinell?), vikt 4,9 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
414
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
415
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
416
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 6 st, 900/1000 silver, total vikt 155 gram
431
Minnesmynt, 6 st, 900/1000 silver, total vikt 155 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 975 gram
432
Stort parti silvermynt, 40% silverhalt, total vikt 975 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 900 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, modern tillverkning
456
Parti armbandsur, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
499
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
613
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 120 gram,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
619
Okänd designer för Ti Sento, Milano, ring, sterlingsilver med facettslipad månsten (?),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,
669
Mateskedar, 12 st, sterlingsilver,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
688
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver och teak,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
699
Mugg, silver, empire, cylindrisk med graverad akantusdekor,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
709
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
710
Käpp, bambu med silverbeslag, dekor av runor mm efter original på Jellingestenen,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.