Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
6
Saabye, August Wilhelm, skulptur, patinerad brons, Silenus på åsna,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
7
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
43
Andersson, Gert Ingvar, egen verkstad Klockaregården, Bosjökloster, vas samt skulptur, harpälsglaserat stengods,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
56
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat,
61
Bjerke-Petersen, Vilhelm för Rörstrand, skulptur/skål, chamotterat och glaserat stengods, unikat,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
66
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
69
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur,
80
Vallien, Bertil för Rörstrand, figurin, brunglaserat bisquitporslin, Lodjur,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
81
Okänd konstnär, skulptur, aluminium, tjurkranium,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
158
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplakett, glaserat stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel,
170
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, skulptur, bronserad konstmassa på marmorsockel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
176
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
194
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, katt,
203
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skulptur, glaserat stengods, katt,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora",
236
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora",
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
248
Dalahästar, 1 par, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
250
Okänd designer för von Schierholz, figurin, porslin, kycklingar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
273
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
292
Prischl, Adolf för Goldscheider, väggmask, delvis bemålad terrakotta,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, relief/fönsterprydnad, sandgjutet glas, portaler,
308
Frisk, Thomas, relief/fönsterprydnad, sandgjutet glas, portaler,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ängkvist, Olle, väggrelief, chamotterat stengods, kvinnor,
309
Ängkvist, Olle, väggrelief, chamotterat stengods, kvinnor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ängkvist, Olle, relief, delvis bemålad lera (?),
310
Ängkvist, Olle, relief, delvis bemålad lera (?),
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
323
Åberg, Jan, skulptur/väggplatta, koppar och mässing, signerad och daterad -78
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åberg, Jan, skulptur, koppar, signerad och daterad -73
324
Åberg, Jan, skulptur, koppar, signerad och daterad -73
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, skulptur/väggrelief, delvis bemålad aluminium, signerad och daterad -74
325
Bengtsson, Walter, skulptur/väggrelief, delvis bemålad aluminium, signerad och daterad -74
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
347
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, byst, bemålad gips, Beatrice di Folco Portinari,
394
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, byst, bemålad gips, Beatrice di Folco Portinari,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
413
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för SYCO, figurin, vitglaserad keramik,
425
Okänd designer för SYCO, figurin, vitglaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
460
Okänd designer, skulptur, koppar, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bauer, John för Rosa Ljung, efter honom, figurin, glaserat stengods,
473
Bauer, John för Rosa Ljung, efter honom, figurin, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
476
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
568
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
574
Figurer, 7 st, skuret och delvis bemålat trä,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
575
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
579
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
592
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
596
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
626
Holm, Åke, egen verkstad, Höganäs, skulptur, chamotterat stengods, gående björn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
641
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, skulptur, bemålad gips, knästående kvinna,
642
Okänd italiensk konstnär, skulptur, bemålad gips, knästående kvinna,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä,
644
Trygg, Carl Johan samt okänd konstnär, skulpturer, 2 st skuret och delvis bemålat trä,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
647
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
681
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
682
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.