Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
11
Skålar 6 + 1, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 1200 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
13
Bordsuppsats, silver, Thailand Rama IX, 1900-talets mitt, vikt 720 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
15
Lockask, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875.1908),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
35
Fat, 2 st, porslin, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
41
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), djupa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
54
Bälte, siden och sammet med silverbrodyr och silver(?)spänne, antagligen Osmanskt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
57
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
60
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
67
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
70
Kalebass, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, montage i växtfiber och läder,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
126
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
130
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
162
Fat, porslin, Kutani, Japan, antagligen Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
238
Bålskål, porslin, Kina, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
289
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),
329
Skål, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
361
Amulett, skuren jade (?), Kina, antagligen Qing, 1800-tal (?),
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
426
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
427
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
465
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
480
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
496
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
499
Askfat, silver, Egypten, 1900-talets 1 hälft, tillverkat av armband, så kallat Manilla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
506
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
575
Skulpturer, 4 st, brons, cire-perdueteknik, Västafrika 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
582
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
583
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
593
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
596
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
597
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
624
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal,
627
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
639
Skål, delvis bemålad hardwood med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
640
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95),
643
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor,
652
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal,
653
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
656
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
659
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
662
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
692
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
705
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
712
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.