Laddar...

Sommarauktion 2

Visning:

Fredag 3/7 12.00 - 19.00, lördag 4/7 10.00 - 17.00, söndag 5/7 12.00 - 16.00

Sommarauktion 2
Avslutad
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring,
101
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser,
102
Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Hallström, Staffan, blyerts, motiv från en SL-buss,
103
Hallström, Staffan, blyerts, motiv från en SL-buss,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Müller, Thomas, färgserigrafi, Kärlek,
104
Müller, Thomas, färgserigrafi, Kärlek,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,
105
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Votteler, Jutta, färgetsning, Begegnung im Mondlicht
106
Votteler, Jutta, färgetsning, Begegnung im Mondlicht
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Votteler, Jutta, färgetsning, Lotus,
107
Votteler, Jutta, färgetsning, Lotus,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, flaska, Grapponia
108
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, flaska, Grapponia
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, Aitanlukko,
109
Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, Aitanlukko,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Votteler, Jutta, färgetsning, Traumende Lilien,
110
Votteler, Jutta, färgetsning, Traumende Lilien,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa,
111
Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
112
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Krucifix, förgylld brons, nygotik,
113
Krucifix, förgylld brons, nygotik,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Dagsverkspollett från Wapnö Slott,
114
Dagsverkspollett från Wapnö Slott,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 9 styck,
115
Kopparmynt, 9 styck,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage
116
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Edvard Rosenberg, kopia efter, pastellkrita, skymning,
117
Edvard Rosenberg, kopia efter, pastellkrita, skymning,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
John Boydell, kopparstick
118
John Boydell, kopparstick
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk,
119
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par,
120
Fåtöljer, 1 par,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Kopparstick, 15 st,
121
Kopparstick, 15 st,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Gouacher på siden, 2 st,
122
Gouacher på siden, 2 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Tryck, 8 st,
123
Tryck, 8 st,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin,
124
Bålskål, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lockaskar, 2 st,
125
Lockaskar, 2 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin,
126
Tallrik, porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin,
127
Tallrik, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bokstöd/figuriner, 1 par,
128
Bokstöd/figuriner, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Bläckhorn, porslin med förgyllt metallmontage,
129
Bläckhorn, porslin med förgyllt metallmontage,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsmöbel, 11 delar, skuret, bemålat och bronserat trä,
130
Salongsmöbel, 11 delar, skuret, bemålat och bronserat trä,
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, bonad ek med läderklädsel,
131
Länsfåtölj, bonad ek med läderklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Vodder, Arne för Sibast, konferensbord, palisander,
132
Vodder, Arne för Sibast, konferensbord, palisander,
Slutpris34 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Okänd designer (möjligen Niels Vodder för Sibast), bord,
133
Okänd designer (möjligen Niels Vodder för Sibast), bord,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
134
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Glas och Trä, Hovmantorp, bänk,
135
Okänd designer, antagligen för Glas och Trä, Hovmantorp, bänk,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord,
136
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, taklampa,
137
Okänd designer, 1950-tal, taklampa,
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30,
138
Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30,
Slutpris7 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1940-50-tal, skänk, k
139
Okänd designer, 1940-50-tal, skänk, k
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, körsbär med intarsia och mässingsbeslag,
140
Byrå, körsbär med intarsia och mässingsbeslag,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustavianskt provinsarbete,
141
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustavianskt provinsarbete,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
142
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för BREO, Oderljunga, 1950-60-tal, sideboard,
143
Okänd designer för BREO, Oderljunga, 1950-60-tal, sideboard,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa,
144
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par,
145
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer i Erik Höglunds art, lykta,
146
Okänd designer i Erik Höglunds art, lykta,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, Pernilla,
147
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, Pernilla,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Matgrupp, 7 delar, mahogny,
148
Matgrupp, 7 delar, mahogny,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.