Laddar...
Sommarauktion 2
Visning:
Fredag 3/7 12.00 - 19.00, lördag 4/7 10.00 - 17.00, söndag 5/7 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
101
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, ring,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
102
Hallström, Staffan, blyerts, schackpjäser,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
103
Hallström, Staffan, blyerts, motiv från en SL-buss,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
104
Müller, Thomas, färgserigrafi, Kärlek,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
105
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, Ariel,
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
106
Votteler, Jutta, färgetsning, Begegnung im Mondlicht
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
107
Votteler, Jutta, färgetsning, Lotus,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
108
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Lasi OY, flaska, Grapponia
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
109
Tynell, Helena för Rihimäen Lasi OY/Finncristal, vas, Aitanlukko,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
110
Votteler, Jutta, färgetsning, Traumende Lilien,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
111
Vallien, Bertil för Boda Åfors, vas, blå glasmassa,
Slutpris100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
112
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 20 000 SEK
113
Krucifix, förgylld brons, nygotik,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
114
Dagsverkspollett från Wapnö Slott,
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
115
Kopparmynt, 9 styck,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
116
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, taklampa, blålackerad metall, Badmintonpendeln, etikettsign, dia 40 cm, bruksslitage
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
117
Edvard Rosenberg, kopia efter, pastellkrita, skymning,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
118
John Boydell, kopparstick
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
119
Matta, old Persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
120
Fåtöljer, 1 par,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 3 000 SEK
121
Kopparstick, 15 st,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
122
Gouacher på siden, 2 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
123
Tryck, 8 st,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
124
Bålskål, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
125
Lockaskar, 2 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
126
Tallrik, porslin,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
127
Tallrik, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
128
Bokstöd/figuriner, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
129
Bläckhorn, porslin med förgyllt metallmontage,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
130
Salongsmöbel, 11 delar, skuret, bemålat och bronserat trä,
Slutpris4 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
131
Länsfåtölj, bonad ek med läderklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
132
Vodder, Arne för Sibast, konferensbord, palisander,
Slutpris34 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
133
Okänd designer (möjligen Niels Vodder för Sibast), bord,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
134
Okänd designer för Glas och Trä, Hovmantorp, hallmöbel med spegel,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
135
Okänd designer, antagligen för Glas och Trä, Hovmantorp, bänk,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
136
Okänd designer för Ferdinand Lundqvist, Göteborg, sminkbord,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
137
Okänd designer, 1950-tal, taklampa,
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
138
Sarfatti, Gino för Flos, taklampa, Sarfatti 2097/30,
Slutpris7 500 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
139
Okänd designer, 1940-50-tal, skänk, k
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
140
Byrå, körsbär med intarsia och mässingsbeslag,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
141
Spegel, förgyllt trä och stuck, gustavianskt provinsarbete,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
142
Stolar, 1 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
143
Okänd designer för BREO, Oderljunga, 1950-60-tal, sideboard,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
144
Okänd designer, 1960-tal, bordslampa,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
145
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
146
Okänd designer i Erik Höglunds art, lykta,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
147
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol med fotpall, Pernilla,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
148
Matgrupp, 7 delar, mahogny,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.