Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
- DiverseRensa filter
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Biblioteksur, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Besticksuppsättning, nysilver, Sverige, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Konsolbord, förgyllt trä med skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gitarr, Gibson Epiphone,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lockaskar, 6 st, svarvat trä, allmogearbeten, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockaskar, 7 st, näver, trä och horn,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kryddkvarnar, 2 st, svarvat trä och järn,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kontorsljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna samt ljusstakar, 1 par, mässing, Rydéns,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par + 1, mässing, 17-1800, paret med dekor av
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Fossil, oidentifierad fiskart,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gåbil, lackerad metall, Vilac Chromodora,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK