Laddar...

Oktoberauktion

Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Visning: Fredag 29/10 klockan 12.00 - 19.00, lördag 30/10 klockan 10.00 - 17.00 samt söndag 31/10 klockan 12.00 - 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
491
Nattljusstakar, 6 st samt kåsa, Skultuna Bruk, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
493
Strykjärn, brons med trähandtag, 1800-talets 1 hälft eller mitt, medföljer strykjärnsställ, järntråd,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke,
495
Brännvinskagge, laggat och bemålat trä, daterat 1817 samt med oidentifierat bomärke,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
496
Okänd designer för ANF Nybro, golvlampa, guldfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
498
Skärbräda, fur, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal,
499
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt,
500
Stånka, laggat trä, 1900-talets början, bemålad dekor av personer i folkdräkt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
502
Docka, bisquit och textil, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
504
Bernadotte, Sigvard för Nilsjohan, termos, rostfritt stål och svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
505
Vägg/presenterfat, gjutjärn, antagligen Husqvarna Vapenfabrik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
506
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
507
Parti leksaker, Schuco, Tipp & Co mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
509
Ljusstakar, 1 par, nysilver,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
513
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall
514
Vägghylla, stringliknande modell, teakfaner och vitlackerad metall
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
517
Rullbandspelare, Tandberg, 64X Four Track,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
519
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
527
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
541
Brödkorg med hänkel, pläter, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft,
542
Ljusstakar, 1 par, nysilver, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
549
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Biblioteksur, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets 1 hälft,
550
Biblioteksur, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
552
Gryta på 3 ben, mässing, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, nysilver, Sverige, 1900-talets mitt,
553
Besticksuppsättning, nysilver, Sverige, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
581
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
582
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
587
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
610
Okänd designer för GAB, matbestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
638
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
640
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Konsolbord, förgyllt trä med skiva i Kolmårdsmarmor,
644
Konsolbord, förgyllt trä med skiva i Kolmårdsmarmor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gitarr, Gibson Epiphone,
645
Gitarr, Gibson Epiphone,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock,
649
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
657
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tidskriftsställ, lackerad metall,
659
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lockaskar, 6 st, svarvat trä, allmogearbeten, 1800-tal,
661
Lockaskar, 6 st, svarvat trä, allmogearbeten, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lockaskar, 7 st, näver, trä och horn,
662
Lockaskar, 7 st, näver, trä och horn,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
666
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kryddkvarnar, 2 st, svarvat trä och järn,
673
Kryddkvarnar, 2 st, svarvat trä och järn,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
674
Blunddocka, konstmassa och textil, Tyskland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kontorsljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna samt ljusstakar, 1 par, mässing, Rydéns,
675
Kontorsljusstakar, 1 par, mässing, Skultuna samt ljusstakar, 1 par, mässing, Rydéns,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par + 1, mässing, 17-1800, paret med dekor av
694
Ljusstakar, 1 par + 1, mässing, 17-1800, paret med dekor av
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fossil, oidentifierad fiskart,
699
Fossil, oidentifierad fiskart,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
703
Ostkniv- och gaffel, silver med kromade blad och tenar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete,
704
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
706
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
709
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gåbil, lackerad metall, Vilac Chromodora,
711
Gåbil, lackerad metall, Vilac Chromodora,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.