Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
- DiverseRensa filter
Tobaksskrin, palisander med intarsia, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Quistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, kandelaber till 12 ljus, nysilver,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Högtalare, teak, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, jardinière, nysilver med glasinsats, jugend,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Almström, Emmy för Rörstrand, väggur (!), flintgods, Ostindia, design 1932,
Slutpris1 600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stenyxa, flinta, lösfynd från yngre stenålder (4000-1700 fKr),
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Skrin, alrot och fruktträ, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bouillottelampa, försilvrad och bemålad brons, empirestil, 1800-talets slut, i form av grekisk oljelampa,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kungliga autografer, 2 st, Karl XV och Oskar II,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Paraplyställ, bemålat järn och aluminium, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Fartygsmodell, delvis bemålat trä, föreställande Vera av Helsingborg.
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Fartygsmodell, bemålat trä med plastdetaljer, SS Glückauf,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Signerad tävlingshjälm, Anja Pärson, Carrera Fireball G nr 006002,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Jordglob i golvställning, Svenska Skolboks Förlagens Glob,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Strykjärnsställ, mässing och smide med svärtat trähandtag, 1700-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Miniatyrstrykjärn, mässing med trähandtag, 17-1800-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stop, tenn bukigt, locket med infattad medaljong av Oskar I,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bläckhorn, svarvat horn, 1800-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ragoutsked, pläter, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Glasskylare, koppar, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gryta med dubbla hänklar, mässing, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aladåbform på tre ben, koppar, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickursställ, skuren valnöt, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK