Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.
- DiverseRensa filter
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jardinière, nysilver med bemålad glasinsats, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takkandelaber till 2 ljus, svärtat smide, allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Durkslag, koppar och smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvur, bonad ek, England, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bricka, ek och flintgods, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lättmetallfälgar, 17", 4st,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Käpp, hardwood med silverkrycka, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Käpp, bambu och horn med silverbeslag, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vantjungfru, ek och smide, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pärlbroderi, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Snusdosa, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Reseur, metall, Ansonia, USA, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blomsterbord, avlutad fur, jugend, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pira, Olle, hyllsystem, "Pira System", grålackerad metall och teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, trä och smide, så kallade Taserudstakar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Samovar, koppar, antagligen Danmark, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Frankrike, soffbordsunderrede, svetsat järn,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Sandströare, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dockhuvud, bisquitporslin, Armand Marseille 3200 8/0 II,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sandströare, svarvad masurbjörk och horn, 1800-talets början, bandad dekor med trattformad mynning,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Olje/tranlampa, svartglaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 2 st, mässing, barock, 1700-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Motor för modellflygplan, 9-cylinders radialmotor, möjligen design Karl Erik Olsrud,
Slutpris9 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Motor för modellflygplan, Rolls Royce Packard Merlin, 12 cylindrar, sannolikt designad av Karl Erik Olsrud, signerad KEO,
Slutpris15 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bordsuppsats, 4 delar, pläter och kristall, 1800-talets mitt, vinäger- respektive senapskanna samt 2 saltkar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hein, Piet, avstressningskula, nysilver, "Superæg"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, vaser, 2 st, bronserad metall, så kallad Diskometall,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Coasters, 1 par, nysilver och trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mortel med pistill, mässing, 1800-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Uppläggningsbestick, 1 par, nysilver med ivorineskaft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK