Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, patinerad brons, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Urna, vitglaserat stengods, så kallat "Cizhou ware", Song-stil, Kina 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockaskar, 2 st, porslin, Kina, 18-1900-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kina, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av "Lange Lijsen" mm,
Slutpris4 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 delar porslin, Kina, 18-1900-tal, 2 assietter samt 2 vaser,
Slutpris4 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vas, jadefärgat glas med invälsade nysilvertrådar, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Urnor, ett par, cloissonnéarbeten, Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Fat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Tallrikar, 5 st, porslin, Kina Qianlong (1736-95),
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål,  porslin, Kina Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908).
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matsalsstolar, 4 + 2 st, svartlackerad alm och rotting,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av personer i palatsinteriörer, blommor mm i famille-rose-färger,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa, mässing, orientaliskt arbete,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fat, mässing, Indo-persiskt arbete, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK