Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
539
Okänd designer, 1950-60-tal, barnstolar, 3 st, nylonband på stålställning
SlutprisInga bud
Värdering400 SEK
Avslutad
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
548
Hålslev, mässing, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Andersen, Ib Just, egen verkstad, 3 delar tenn,
550
Andersen, Ib Just, egen verkstad, 3 delar tenn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
551
Parti äldre verktyg, smide med trähandtag
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plakett, silver(?), given Generalmajor Otto Christian Severin August von Bülow 1877,
552
Plakett, silver(?), given Generalmajor Otto Christian Severin August von Bülow 1877,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas samt bordslampa, lackerad och förgylld metall, Moda Lamps, modern tillverkning,
553
Vas samt bordslampa, lackerad och förgylld metall, Moda Lamps, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, röd glasmassa med mässingsmontage,
558
Bordsfotogenlampa, röd glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, delvis emaljerad mässing, 1800-talets slut,
559
Bordsfotogenlampa, delvis emaljerad mässing, 1800-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, klar- respektive grön glasmassa med mässingsmontage,
560
Bordsfotogenlampa, klar- respektive grön glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, flingods med kopparmontage, oscariansk, 1800-talets slut,
561
Bordsfotogenlampa, flingods med kopparmontage, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
567
Parti seldonsbeslag, metall, antagligen England, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggspegel, mässingsbeklätt trä, barockstil, 1800-talets 2 hälft,
568
Väggspegel, mässingsbeklätt trä, barockstil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Biblioteksur, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets 1 hälft,
569
Biblioteksur, mahogny med mässingsbeslag, George III-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
581
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
595
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
601
Bäcken, tenn, Birch & Villers, London, omkring 1780,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
603
Väggur, trä och metall, antagligen Danmark, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
610
Elektrisk kaffekvarn, lackerad metall och krom, Ohlsson-Kvarn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
615
Okänd designer för Servex, flask/glasställ, teak med mässingsbeslag, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
616
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa,
623
Parti diverse; sockerskål och kaffekanna, nysilver samt 2 apoteksflaskor, brun glasmassa,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
624
Spegellampetter til 2 ljus, 1 par, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, laminat, "Kensington Station",
628
Väggur, laminat, "Kensington Station",
Slutpris1 600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, matvestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
636
Okänd designer för GAB, matvestick 33 delar, nysilver och rostfritt stål, "Operett".
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reseur, metall och glas, Junghans,
656
Reseur, metall och glas, Junghans,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
661
Väggspegel, fur, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
664
Tripod, brons med kristallkupa, empirestil, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käpp, svartlackerat trä med silvermontage, jugend, 1900-talets början,
670
Käpp, svartlackerat trä med silvermontage, jugend, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, så kallad strutvas, rödtonat glas med nysilvermontage,
673
Vas, så kallad strutvas, rödtonat glas med nysilvermontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock,
678
Matbesticksuppsättning, nysilver, modell liknande Slottsbarock,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gung/rullhäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
682
Gung/rullhäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
687
Högrock, svarvat trä, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
689
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
690
Väggplåt, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
691
Banjobarometer, mahogny, sekelskiftet 1900, Walterston & Co, Edinburgh,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1920-30-tal, nattlampa, koppar och pergamin,
698
Okänd designer, 1920-30-tal, nattlampa, koppar och pergamin,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tidskriftsställ, lackerad metall,
699
Tidskriftsställ, lackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
702
Avdelningsskärm, skuret och bonat trä med defekt sidenklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, 4 delar metall;
719
Just Andersen, Ib, 4 delar metall;
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
726
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvur, palisander med intarsia, 1900-talets 2 hälft
741
Golvur, palisander med intarsia, 1900-talets 2 hälft
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Smyckehållare, metall med prismor
742
Smyckehållare, metall med prismor
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, mässing, nyrenässans, 1800-talets slut,
746
Spegellampett till 2 ljus, mässing, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fossil, oidentifierad fiskart,
753
Fossil, oidentifierad fiskart,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
754
Prydnadskanon, gjutjärn på trälavett, Skeppshult,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti prismor mm tillbehör till ljuskronor,
758
Parti prismor mm tillbehör till ljuskronor,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestail, majolika, sekelskiftet 1900,
759
Okänd designer för Wedgwood, piedestail, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Konsol, skuret trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
766
Konsol, skuret trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.