Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,
27
Hasselberg, Per, efter honom, tillskriven, för Gustavsberg, skulptur, parian,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
47
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel,
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, stående borzoi,
55
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, stående borzoi,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
61
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
Slutpris400 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Avslutad
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten,
107
Glemme, Dagmar, skulptur/käppställ, delvis patinerad brons, cylindrisk med öppen botten,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
111
Konsoler, 1 par, skuret och förgyllt trä, barock, 1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
116
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,
120
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, vägggplatta, "Vikingabåt", 1960-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
186
Larson, Lisa, skulptur, brons, "Tänkaren",
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult,
211
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist's Choice, skulptur, glas, ingjuten dekor av panter i blått och gult,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
242
Wysocki, Stanislaw (Stan Wys), skulptur, patinerad brons på (senare?) granitsockel, stående kvinnogestalt,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
285
Ahlefeldt-Laurvig, Michael, egen verkstad Nädhult, skulpturer, 2 st, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
292
Haverinen, Anne, blandteknik med collage på trä, Annorlunda spegel,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
301
Okänd konstnär, kolteckning med collage, "Vladimir Vladimirovitj Putin",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
307
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 2 st, bemålat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
320
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
348
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
409
Dödsmask, gips, Ludvig van Beethoven,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
436
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin,  sittande, virkande Amagerflicka,
437
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figurin, porslin, sittande, virkande Amagerflicka,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
438
Benter, Lotte för KD, figurin, porslin, flickor i Amagerdräkt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
439
Thomsen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, gåsapiga,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
440
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, herdinna med får,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
441
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
448
Figuriner/bokstöd, 3 st, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
450
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
452
Plockross-Irminger, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, läsande barn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
454
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, täljande pojke,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
459
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Preis, L fter honom, byst, parian, B&G, Bertel Thorvaldsen,
481
Preis, L fter honom, byst, parian, B&G, Bertel Thorvaldsen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
482
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
483
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
503
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
504
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
526
Okänd konstnär, skulptur, gips, sittande kvinna med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft,
534
Okänd konstnär, skulptur, trä och textil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
538
Okänd designer, skulptur, bronserad metall, 1900-talets 1 hälft, stående björn,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, julänglar/ljusstakar, 3 st, bemålat flintgods,
542
Okänd designer för Wilhelm Goebel, julänglar/ljusstakar, 3 st, bemålat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
614
Okänd designer för Johansfors, skulptur, gjutet glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
617
Okänd konstnär för Goebel, figurin, terrakotta, sittande akt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
634
Okänd konstnär, skulptur, patinerad terrakotta, jugend, sekelskiftet 1900, kvinna med sjalett,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
646
Figuriner/bokstöd, 1 par, flintgods, Staffordshire, 18-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
648
Ahlmann, Michaela för B&G, figurin, porslin, En lycklig familj,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
649
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
650
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Ole med tax,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend  för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
651
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Den lille byggaren,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
652
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Förmådd kärlek,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
653
Larsson, Carl för Royal Copenhagen, efter honom, figurin, porslin, Lisbeth,
Slutpris300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.