Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Orientalica, AfricanaRensa filter
98
Lockask, porslin, Kina, antagligen Daoguang (1820-50),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
108
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
109
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
110
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
143
Okänd kinesisk konstnär, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, gouacher, 1 par,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
147
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
207
Sakeflaska, porslin, Kutani, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
235
Skrin, koppar- och mässingklätt trä med färgade glasstenar, Tibet, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
248
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
283
Soffbord, svartlackerad alm med 9 plattor i serpentinsten,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
330
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
343
Käpp, bambu med silver(?)montage, antagligen Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
348
Skulptur, hardwood med beninläggningar, så kallad Laughing Buddha,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
358
Trädgårdspall, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
394
Kniv i balja, hardwood och smide, antagligen Shona, Zimbabwe, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
395
Rökelsekar (?), antagligen silver med turkoser (?), Indien, 1900-tal, i form av sitar, vikt 960 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
410
Parti silversmycken, Israel och Asien, total vikt 115 gram,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
416
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
423
Kopp med underfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
424
Rökelse(?)urna, brons med cloissonnédekor, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, utvändig dekor av flikar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
425
Golvvas, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
450
Relief, skuret trä, Indien, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
459
Skulptur, brons, 1900-talets 2 hälft, sittande buddha,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
472
Altar/sidebord, hardwood, Kina, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
480
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
483
Mask, skuret och bemålat trä, Hanuman,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
484
Mask, skuret trä och djurhud, möjligen Dan,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
485
Lockurna, porslin, Kina, 1900-talets slut,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
497
Skrin, trä med metallbeslag, antagligen Japan, Meiji-Taishô, inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
509
Dryckeskärl/rökelsekar(?), metall, möjligen så kallad Kapala, Tibet, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
510
Mask, skuret och bemålat trä, antagligen Afrika,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
528
Skålfat, 6 st, porslin, Kutani, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
529
Fat, 1 par, porslin, Japan, Taishô (?),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
532
Vas, porslin, Kina, antagligen Guangxu (1875-1908), kvadratisk,
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
544
Toradar, smide med trästock, Indien, 18-1900-tal, luntlåsmekanism,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
581
Tobaksskrin, kamferträ med tennintarsia, antagligen Pakistan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
616
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
644
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
657
Vas, porslin, Kina, 190-tal, dekor i cappucinerbrunt samt i blått underglasyrmåleri,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
721
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, skulptur, skuret trä, far och dotter,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
723
Parti porslin, 6 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
767
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, triptyk, personer i palatsträdgård,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
779
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av personer, skrivtecken mm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
785
Parti masker, skuret och delvis bemålat trä, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
787
Kolossalmask, skuret och bemålat trä, möjligen Punu, Gabon,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
788
Skulptur, skuret trä, Västafrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
793
Kuduo, brons, Västafrika, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
794
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.