Bonderup, Claus och Thorup, Torsten för Fog och Morup, taklampa brunlackerad metall; Semi-pendel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dahlén, Uno för Aneta, golvlampa, lackerad metall, plast och krom,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bordslampa, palisander
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, Vittsjö, tillskrivna, bordslamporvägglampetter, 1 par, teak med vita plastskärmar,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, jugend, sekelskiftet 1900, taklampa, kulhamrad mässing med gröna glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med vit glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona, mässing med bärnstensfärgade prismor och hängen,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bordslampa, krom med blå glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Golvlampa, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa, aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sapper, Richard för Artemide, bordslampa. aluminium och technopolymer, "Tizio",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Rizatto, Paolo för Luce Plan, lampskärm, vit plast, "Costanza D13"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Shlegel, Fritz för Lyfa, taklampa, mässing, "P295"
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dahl, Katarina för By Rydéns, golvlampa, koppar, "Spidery",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, mässing och trä med 5 vita glaskupor,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Vas samt bordslampa, lackerad och förgylld metall, Moda Lamps, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, röd glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, delvis emaljerad mässing, 1800-talets slut,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsfotogenlampa, klar- respektive grön glasmassa med mässingsmontage,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampa, flingods med kopparmontage, oscariansk, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hallampa, mässing med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa/ljusampel, delvis förgylld mässing med rutslipad glaskupa, 1910-20-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd italiensk designer för Lamp Gustaf, taklampa, mässing med stavformade prismor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hallampa, förgylld metall med delvis frostad och slipad glaskupa,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer, taklampa, glas, art-déco, 1920-tal,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, vitopakt glas med kopparmontage, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för SKAR, Hjo, golvlampa, palisander med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, mässing och svärtat trä,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1920-30-tal, nattlampa, koppar och pergamin,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Fåglavik glasbruk, vägglampett, gultonat glas och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK