Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
97
Qvarsebo, Mikael, collage med korkar, "Expansion",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ekström, Per, olja, översvämmat landskap - Öland,
98
Ekström, Per, olja, översvämmat landskap - Öland,
SlutprisInga bud
Värdering18 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
99
Halskedja, 18 karat rödguld med glashängen, total vikt 14,3 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Stojkov, Boris för Gustavsberg, skulptur, delvis glaserat stengods,
100
Stojkov, Boris för Gustavsberg, skulptur, delvis glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
101
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
102
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
103
Örhängen, 1 par, förgyllt silver med cubisk zirkonium och bärnsten,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
104
Hänge, bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
105
Hänge, mangofärgad bärnsten med montage i 14 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft,  total vikt 75 gram
106
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 75 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
107
Supsked, så kallad skrammelsked, silver, barock, sekelskiftet 1700, kronformad knopp med ringformade hängen,
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
108
Supsked, silver, barock/senbarock, 1700-talets 1 hälft, skaft md avslutande kerubknopp,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
109
Okänd designer för Ceson, brosch, delvis förgyllt silver,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
110
Miniatyrmedalj, Kong Christian den X.s frihedsmedalje (Pro Dania),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition med gnagare,
111
Okänd konstnär, olja, komposition med gnagare,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
112
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ege, Mogens, olja, kustparti,
113
Ege, Mogens, olja, kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
114
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets slut, stolar, 8 st, ek med heltäckande klädsel i anilinläder,
115
Okänd designer, 1900-talets slut, stolar, 8 st, ek med heltäckande klädsel i anilinläder,
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
116
Käpp med silverkrycka, jugend, 1900-talets början, dekor av blommor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
117
Salongs/matsalsmöbel, 9 delar, mahogny, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
118
Okänd designer, taklampa, mässing med droppformade, bärnstensfärgade glashängen,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
119
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
120
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
121
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Arnak Pedersen, Leo, olja, konkret komposition,
122
Arnak Pedersen, Leo, olja, konkret komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, "Figurer i park",
123
Okänd konstnär, pastell, "Figurer i park",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
124
Selloka, skuret, bemålat och förgyllt trä och smide, barock, sekelskiftet 1700,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vidinic, Stojan, olja, läsande man,
125
Vidinic, Stojan, olja, läsande man,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, eldsvåda,
126
Okänd konstnär, olja, eldsvåda,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, marin,
127
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, marin,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,
128
Handväska, grått läder med metallbeslag, Guess,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Kina, silkebehandlad bomull,
129
Matta, old Kina, silkebehandlad bomull,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
130
Lampbord, ek, 1900-talets 1 hälft, hexagonal skiva,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
131
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öhwall, John, olja, kustparti med klippor,
132
Öhwall, John, olja, kustparti med klippor,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
133
Schatull, svärtat trä med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900, intarsiadekor i mässing, sköldpadd och pärlemor i André Charles Boulles art,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stille, Dag, relief, mässing,
134
Stille, Dag, relief, mässing,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Knage, V, olja, stilleben,
135
Knage, V, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
136
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
137
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
De Boissieu, Jean-Jacques, etningar, 4 st, porträttstudier,
138
De Boissieu, Jean-Jacques, etningar, 4 st, porträttstudier,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
139
Oljelampa (?), mässing, Indo-persisk, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan galleri,
140
Matta, old Hamadan galleri,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
141
Länsfåtölj, skuren och bonad ek, barockstil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
142
Okänd italiensk designer för Segis, cafébord, laminat på trebent aluminiumunderrede
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Persson, Folke, olja, "Husgrunden, Orust",
143
Persson, Folke, olja, "Husgrunden, Orust",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Falk, Lars, olja, sommarlandskap,
144
Falk, Lars, olja, sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.