Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Armstolar, 1 par, björk, högklassiga Lindomearbeten, 1800-talets 1 hälft,
539
Armstolar, 1 par, björk, högklassiga Lindomearbeten, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
543
Fåtölj, valnöt med helstoppad klädsel, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
548
Salongsbord, mahogny, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord, mahogny med delvis läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
549
Hurtsskrivbord, mahogny med delvis läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering60 - 700 SEK
Avslutad
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray",
556
Pedersen, Thomas för Fredericia, gungstol, vit polykarbonat på kromat underrede, "Stingray",
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Fritz Hansen, snurrstolar, 1 par, vit textilklädsel på aluminiumfot, "1-2-3" serien,
557
Panton, Verner för Fritz Hansen, snurrstolar, 1 par, vit textilklädsel på aluminiumfot, "1-2-3" serien,
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Biblioteksbord, valnöt, 1900-talets 1 hälft,
564
Biblioteksbord, valnöt, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
570
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
585
Salongsstolar, 1 par, svartlackerat trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
605
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, Louis XVI-stil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
606
Armstolar, 1 par, mahogny med intarsia, empirestil, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffa, bonad bok, Nordtyskland eller Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
607
Soffa, bonad bok, Nordtyskland eller Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
609
Hörnvitrinskåp, mahogny, George III, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
610
Vitrinskåp, skuret, bemålat och förgyllt trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Soffbord med klaffar, valnöt med intarsia,
611
Soffbord med klaffar, valnöt med intarsia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft,
612
Piedestal, skuren padouk, antagligen Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, bonad bok, Danmark, 1910-20-tal,
619
Stolar, 6 st, bonad bok, Danmark, 1910-20-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, lackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
620
Stol, lackerat och bronserat trä, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
628
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
629
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Avslutad
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
644
Bergèrer/öronlappsfåtöljer, 1 par, skuren och bonad björk med helstoppad grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel,
657
Öronlappsfåtölj, mahogny med brun skinnklädsel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
669
Armstol, skuret, lackerat och bronserat trä, Louis XV,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-tal, sideboard, teak på benställning i björk,
703
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-tal, sideboard, teak på benställning i björk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-tal, sideboard, teak på benställning i björk,
704
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-tal, sideboard, teak på benställning i björk,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
713
Dragkista, ek och rotfanér, Danmark, Louis XVI sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
714
Läskstänger, 2 + 1, trä respektive metall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
715
Salongsbord med klaffar, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, matsalsbord, svartlackerat hardwood och serpentinsten,
722
Okänd designer, matsalsbord, svartlackerat hardwood och serpentinsten,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Aisslinger, Werner för Magis, Italien, förvaringsmöbel, röd plast och metall, 12 lådor, "plus unit",
724
Aisslinger, Werner för Magis, Italien, förvaringsmöbel, röd plast och metall, 12 lådor, "plus unit",
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
725
Soffbord, bonat trä, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, bemålat och marmorerat trä, gustaviansk typ, 18-1900-tal,
726
Byrå, bemålat och marmorerat trä, gustaviansk typ, 18-1900-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
729
Soffbord, bonat trä med metallbeslag, orientaliskt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
732
Soffbord med tidningshylla, hardwood och rotting, orientaliskt arbete,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fållbänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
733
Fållbänk, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
734
Byrå, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Slagbord, avlutad fur, 17-1800-tal,
736
Slagbord, avlutad fur, 17-1800-tal,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
737
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
739
Matsalsstolar, 4 + 2 cm, svartlackerad alm och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stegstol, delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
740
Stegstol, delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
744
Okänd svensk designer, biblioteksbord, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, bokhylla, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, ben med lejontassar,
745
Okänd svensk designer, bokhylla, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal, ben med lejontassar,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
746
Okänd svensk designer, stolar 4 st, bonat trä, Swedish Grace, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
761
Salongsbord, palisander med intarsia, rokokostil, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
774
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC) Vetlanda, fåtölj, teak med svart skinnklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Caféstol, böjträ, Thonets art,
810
Caféstol, böjträ, Thonets art,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pall, gullackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
824
Pall, gullackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pall, svartlackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
825
Pall, svartlackerat trä på svartlackerat stålunderrede,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.